Dariusz Miliński


Dariusz Miliński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dariusz Miliński (ur. 10 lipca 1957 w Cieplicach Śląskich-Zdroju) – polski malarz, scenograf i twórca plakatów. Jego obrazy to głównie portrety ludzi, utrzymane w stylistyce quasi-realistycznej, po części bajkowe, osadzone w wiejskim krajobrazie. Ten specyficzny tworzony przez artystę klimat bywa porównywany do prac Boscha czy Breugla[1].

Artysta ma na koncie ponad dwieście wystaw indywidualnych, w tym w prestiżowych galeriach, jak na przykład chicagowska „1756” w dzielnicy Lincoln Park.

Przez szerszą publiczność kojarzony jest najczęściej z plakatami do filmów. Jest autorem plakatów do filmów Edi i Mój Nikifor.

Bohater filmu Wpinanie księżyca zrealizowanego w reżyserii Andrzeja B. Czuldy w 2001 roku, produkcja Wytwórnia Filmów Oświatowych dla Telewizji Polonia.

Mieszka we wsi Pławna Dolna, gdzie posiada pracownię, którą nazywa „przedsiębiorstwem artystycznym”. Ma opinię oryginała dzięki czerwonym włosom, chodzeniu w spodniach-bojówkach i noszeniu sznurków koralików. Twierdzi, że nie chce i nie zamierza wydorośleć. Stąd też przydomek artysty – „Cudak z Pławnej”.

Zbudował własną kopię Arki Noego, która znajduje się w Pławnej Dolnej[2][3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Małgorzata Łukaszewicz, Newsweek
  2. Wiosna dookoła Wrocławia: Lubomierz i okolice, Gazeta Wrocławska, 28 kwietnia 2017 [dostęp 2019-06-01]  (pol.).
  3. AgnieszkaA. Gałczyńska AgnieszkaA., Arka Noego stanęła w Pławnej Górnej na Dolnym Śląsku [zdjęcia, wideo], wroclaw.naszemiasto.pl, 31 lipca 2014 [dostęp 2019-06-01]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Dariusz Miliński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy