Dariusz Tabor


Dariusz Tabor w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dariusz Tabor (ur. 3 lutego 1958 w Miechowie[1]) – polski duchowny rzymskokatolicki, zmartwychwstaniec, historyk sztuki średniowiecznej i muzealnik.

Życiorys | edytuj kod

Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu. W 1982 ukończył studia z zakresu historii sztuki na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego (pracę magisterską poświęcił gotyckim monstrancjom śląskim)[1]. Doktoryzował się w 2001 na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego na podstawie rozprawy zatytułowanej Iluminacje cysterskich kodeksów śląskich XIII wieku, której promotorem był prof. Jerzy Gadomski. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2010 w Instytucie Sztuki PAN w oparciu o pracę pt. Malarstwo książkowe na Śląsku w XIV wieku[2].

W latach 1983–1987 pracował w dziale sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, sprawując merytoryczny nadzór nad zbiorami rzemiosła artystycznego[1]. Jako nauczyciel akademicki zatrudniony na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (do 2009 Papieskiej Akademii Teologicznej), na którym objął stanowisko profesora nadzwyczajnego[2]. Został kierownikiem Katedry Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej oraz dyrektorem Instytutu Historii Sztuki i Kultury na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. średniowieczne malarstwo książkowe, sztukę cystersów od XII do XV w. oraz treści ideowe sztuki średniowiecznej[3].

Odbył nowicjat w Zgromadzeniu Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. 12 maja 1994 przyjął święcenia kapłańskie w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Krakowie z rąk biskupa Maximiliana Aicherna[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Profil na stronie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. upjp2.edu.pl. [dostęp 2016-12-06].
  2. a b Ks. dr hab. Dariusz Tabor CR, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2016-12-06] .
  3. Nota biograficzna na stronie Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJPII. ihszik.whidk.upjp2.edu.pl. [dostęp 2016-12-06].
Na podstawie artykułu: "Dariusz Tabor" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy