Dasypogonaceae


Dasypogonaceae w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dasypogonaceaerodzina roślin jednoliściennych, w systemie APG IV z 2016 uznana za siostrzaną dla palm i razem z nią tworząca rząd arekowców Arecales. Do rodziny należą 4 rodzaje z 16 gatunkami występującymi w południowej i zachodniej Australii[1]. Występują w suchych zbiorowiskach zaroślowych i leśnych. Niektóre gatunki sadzone są jako ozdobne[3].

Morfologia | edytuj kod

Pokrój
Rośliny drewniejące, o pędzie prostym, rozgałęziającym się monopodialnie[1].
Liście
Skrętoległe, bifacjalne, na przekroju poprzecznym V- lub U-kształtne[3], na brzegu piłkowane[1].
Kwiaty
Obupłciowe[3], skupione w główkowate kwiatostany na szczycie głąbika lub (rzadziej) pojedyncze (u Baxteria – osiągają do 8 cm długości)[1]. Posiadają dwa okółki barwnych listków trwałego okwiatu. Listki wolne lub zrosłe u nasady. Pręcików jest 6[3] i przylegają one do listków okwiatu[1]. Zalążnia 1- lub 3-komorowa[3].
Owoce
Suche, niepękające, zamknięte w trwałym okwiecie[3]. Zawierają kulistawe nasiona[1].

Systematyka | edytuj kod

Rodzina w system APG IV z 2016 uznana za siostrzaną dla palm i razem z nią tworząca rząd arekowców Arecales. W systemie APG III (2009) umieszczona była prowizorycznie w politomii z arekowcami (Arecales) i kladem obejmującym pozostałe komelinowe (Commelinidae). Wcześniej klasyfikowana była do rzędu szparagowców (Asparagales)[3]. Ze względu na podobieństwa morfologiczne uznawana była za blisko spokrewnioną z rodzinami Asphodelaceae (podrodzina Xanthorrhoeoideae) i Asparagaceae (podrodzina Lomandroideae) – m.in. w systemie Takhtajana (1997)[1].

Klasyfikacja[1]

Podrodzina Dasypogoneae Engler (synonim: Calectasiaceae Endlicher)

Podrodzina Kingieae Horaninow (synonimy: Baxteriaceae Takhtajan, Kingiaceae Schnizlein)

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2016-10-15].
  2. a b James L. Reveal: Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium. University of Maryland. [dostęp 2016-10-15].
  3. a b c d e f g Michael G. Simpson: Plant Systematics. Amsterdam, Boston, London: Elsevier, 2010, s. 231. ISBN 978-0-12-374380-0.
Na podstawie artykułu: "Dasypogonaceae" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy