Dave Murray


Dave Murray w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

David Michael Murray (ur. 23 grudnia 1956 w Londynie) – gitarzysta heavymetalowego zespołu Iron Maiden. Pochodzi z Edmonton we wschodnim Londynie.

W 2004 roku muzyk wraz z Adrianem Smithem został sklasyfikowany na 11. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Razem ze Steve’em Harrisem są jedynymi członkami Iron Maiden, których nagrania znajdują się na każdym albumie zespołu od założenia w 1975 r. Iron Maiden. Jednak nie jest zgodne z prawdą stwierdzenie, jakoby Dave był w Iron Maiden nieprzerwanie od owego 1975 roku. Nie znajdował się w pierwotnym składzie, zaś niedługo po przyłączeniu się do zespołu Murray został na pół roku wyrzucony.

Jego ojciec był z pochodzenia w połowie Szkotem i Irlandczykiem.

Podobnie jak, urodzony w tym samym roku, Steve Harris, jako chłopiec był fanatykiem piłki nożnej (kibicował Tottenham Hotspur, podczas gdy Harris jest prawdopodobnie najbardziej znanym na świecie fanem West Ham United) oraz zapalonym miłośnikiem krykieta.

Jego rodzina była biedna – niepełnosprawny ojciec, matka pracująca na pół etatu jako sprzątaczka. Dave nie był w stanie znaleźć sobie miejsca w żadnej ze szkolnych drużyn futbolowych. Według jego obliczeń, uczył się w szesnastu różnych szkołach do momentu w którym, w wieku 16 lat, wyprowadził się.

W wieku 15 lat poznał Adriana Smitha, z którym później spotkał się w Iron Maiden. Dave grał na gitarze, a Adrian śpiewał. Dopiero później, dzięki namowom Dave’a, Smith kupił od niego gitarę i nauczył się grać.

W czasie, gdy Dave grał z Maiden, Adrian założył własny zespół – Urchin, z którym początkowo przez jakiś czas grał również Murray. Z powodu nieporozumień z byłym wokalistą Iron Maiden, Dennisem Wilcockiem (skłócenie Dennisa i Daveya przez Boba Sawyera, owczesnego drugiego gitarzystę), Dave został na krótko wyrzucony z zespołu (na samym początku ich kariery) i przyłączył się do Urchin. Jednak wkrótce powrócił do Maiden, gdzie gra do dzisiaj.

Życie prywatne | edytuj kod

Jest mężem Tamar Murray, z którą ma jedno dziecko, córkę Tashę.

Instrumentarium | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dyskografia Iron Maiden.
Występy gościnne

Filmografia | edytuj kod

  • Global Metal (2008, film dokumentalny, reżyseria: Sam Dunn, Scot McFadyen)[3]

Przypisy | edytuj kod

  1. GUITAR WORLD's 100 Greatest Heavy Metal Guitarists Of All Time – Jan. 23, 2004 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-12-07].
  2. a b c d Iron Maiden – Dave Murray's Guitar Gear Rig and Equipment (ang.). uberproaudio.com. [dostęp 2013-12-12].
  3. Global Metal (2008) (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-07-28].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Dave Murray" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy