David Cronenberg


David Cronenberg w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

David Paul Cronenberg (ur. 15 marca 1943 w Toronto) − kanadyjski reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, okazjonalnie aktor.

Karierę rozpoczął w latach 60. XX wieku, kręcąc undergroundowe filmy krótkometrażowe. Następnie przez wiele lat pracował w telewizji, czasem reżyserując film kinowy, najczęściej horror lub produkcje fantastycznonaukowe. Takie filmy jak Dreszcze (1975) czy Martwa strefa (1983) sprawiły, iż stał się rozpoznawalny w środowisku, jednak prawdziwym przełomem okazała się dopiero Mucha (1986) z Jeffem Goldblumem w roli głównej. Film odniósł wielki sukces kasowy, a Cronenberg wreszcie mógł kręcić w pełni autorskie filmy.

Jest reżyserem wzbudzającym przeciwstawne emocje. Zarzucano mu zamiłowanie do kiczu, nadmierne prowokowanie widzów, ocieranie się o pornografię. Nie można jednak odmówić mu ani talentu, ani artystycznej odwagi. Równie ważna jak treść, jest dla niego forma przekazu. Cronenberg dba o szokującą, ale i wysmakowaną plastycznie, oprawę wizualną swoich filmów − z reguły przypominającą bardziej senny koszmar niż tradycyjny utwór filmowy.

Do najbardziej kontrowersyjnych jego dzieł należy Nagi lunch (1991) − swobodna adaptacja, opublikowanej pod tym samym tytułem, powieści amerykańskiego pisarza Williama S. Burroughsa.

Podczas 75. MFF w Wenecji nagrodzony został Honorowym Złotym Lwem za całokształt twórczości[1].

Reżyseria (wybór) | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Złoty Lew festiwalu w Wenecji dla filmu „Roma” Alfonso Cuarona [dostęp 2018-09-11]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "David Cronenberg" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy