David Gray (dziennikarz)


David Gray (dziennikarz) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

David Gray (ur. 31 grudnia 1927 w Kingswinford, zm. 6 września 1983 w Londynie), angielski dziennikarz, działacz tenisowy.

Studiował na uniwersytecie w Birmingham. Po studiach podjął pracę jako dziennikarz, związany był z redakcjami "Wolverhampton Express and Star", "Northern Daily Telegraph", "News Chronicle", od 1958 z "Guardianem". Zajmował się problematyką polityczną i kulturalną, w redakcji "Guardiana" skoncentrował się na sporcie. Przez wiele lat był korespondentem tenisowym. Zaangażował się w rozwój tenisa, był przeciwnikiem utrzymywania sztucznego podziału na tenis amatorski i zawodowy, dążył do przywrócenia tenisowi statusu sportu olimpijskiego (co nastąpiło już po jego śmierci), zainicjował zmianę formuły rozgrywania Pucharu Davisa. Rozwój tenisa widział też poprzez popularyzację na całym świecie, w tym na kontynencie afrykańskim.

W 1976 zrezygnował z pracy dziennikarskiej i został działaczem Międzynarodowej Federacji Tenisowej, w której był m.in. sekretarzem generalnym ds. dyplomatycznych. Był także sekretarzem Międzynarodowej Rady Tenisa Zawodowego Mężczyzn. W 1988 ukazał się zbiór jego publikacji Shades of Gray.

Zmarł po chorobie nowotworowej, w 1985 został pośmiertnie wpisany do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "David Gray (dziennikarz)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy