David Rice Atchison


David Rice Atchison w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

David Rice Atchison (ur. 11 sierpnia 1807, zm. 26 stycznia 1886) – amerykański polityk, prominentny działacz Partii Demokratycznej, który w latach 18431855 reprezentował stan Missouri w Senacie Stanów Zjednoczonych, a także dwukrotnie pełnił funkcję jego przewodniczącego pro tempore.

Znany jest również z miejskiej legendy, która głosi, że na skutek komplikacji i wątpliwości prawnych, był przez jeden dzień, w niedzielę 4 marca 1849 roku, prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Spis treści

Tło | edytuj kod

Atchison przyszedł na świat w miejscowości Frogthow w stanie Kentucky. Przeniósł się potem do Missouri, gdzie mieszkał aż do śmierci. W roku 1843 został wybrany w skład senatu USA.

Zmarł 26 stycznia 1886 i jest pochowany na terenie swej posiadłości Plattsburg w Missouri. Na jego cześć nazwano miasto Atchison w Kansas.

Słynął ze swego poparcia dla niewolnictwa i sam był posiadaczem niewolników.

Przewodniczący pro tempore Senatu | edytuj kod

Przewodniczącym senatu jest z urzędu wiceprezydent USA, Senat wybiera jednakże spośród swoich członków prezydenta pro tempore, który pełni obowiązki przewodniczącego pod nieobecność wiceprezydenta. Według pierwszego prawa sukcesji, ustalonego w 1792, był pierwszą osobą w linii zaraz po wiceprezydencie. Obecnie – po ponownym uregulowaniu tej kwestii – jest trzecim po wiceprezydencie i spikerze Izby Reprezentantów. W czasach Atchisona był on drugim w linii do Białego Domu.

W owym czasie pozycja przewodniczącego pro tempore była głównie zastępcza i honorowa, albowiem to wiceprezydent z reguły przewodniczył izbie. Dziś jest nieco inaczej.

David Rice Atchison pełnił tę funkcję w następujących okresach:

Prezydent Stanów Zjednoczonych przez jeden dzień | edytuj kod

Nagrobek Davida Rice Atchisona

Prezydent James Polk i wiceprezydent George Dallas zakończyli swoją kadencję 4 marca 1849. Tego dnia miał zostać zaprzysiężony prezydent elekt Zachary Taylor, jednak odmówił złożenia przysięgi w niedzielę. W związku z tym, z braku prezydenta i wiceprezydenta, tymczasowym prezydentem na okres tego jednego dnia został z urzędu przewodniczący pro tempore Senatu Atchison.

W opinii wielu historyków i znawców konstytucji Atchison nie mógł być prezydentem, choćby de jure, albowiem:

  • Nie został zaprzysiężony na to stanowisko, choćby na ten jeden dzień, a konstytucja wymaga, aby prezydent był zaprzysiężony.
  • Urząd nie był nieobsadzony, gdyż, wedle tej samej konstytucji, termin elekta zaczął się automatycznie wraz z końcem kadencji Polka.
  • Atchison mógł być najwyżej p.o. prezydenta, ale zapytany, co będzie robić w okresie swej prezydentury, odpowiedział: pójdę do łóżka.

Gdyby istotnie był prawnie prezydentem i został zaprzysiężony, byłby najkrócej urzędującym, ale i najmłodszym w historii.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "David Rice Atchison" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy