David Spiegelhalter


David Spiegelhalter w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

David John Spiegelhalter, (ur. 16 sierpnia 1953) – brytyjski statystyk, Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego, członek rzeczywisty naukowego Towarzystwa Królewskiego. Za swoje zasługi na polu naukowo-badawczym w roku 2007 uhonorowany wintonowską legią profesorską w zakresie zdrowia publicznego w Laboratorium Statystycznym Uniwersytetu w Cambridge. Dzieli swoją pracę pomiędzy wykładami w Churchill College w Cambridge, a badaniami prowadzonymi w Zakładzie Biostatystyki państwowego Medycznego Instytutu Badawczego. Profesor David Spiegelhalter jest jednym z najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Według Instytutu Filadelfijskiego na przestrzeni ostatniej dekady zajął 34 miejsce wśród najbardziej przywoływanych światowych nazwisk naukowych z dziedziny matematyki i statystyki.

Spis treści

Kwalifikacje | edytuj kod

D. Spiegelhalter studia licencjackie ukończył w Uniwersytecie w Oxfordzie w 1974 r., zaś stopień magistra w dziedzinie nauk ścisłych otrzymał w Uniwersytecie Londyńskim w roku 1975. Pracę doktorską pod kierunkiem prof. Adriana Smitha obronił w 1979 r.

Rozwój naukowy | edytuj kod

W 1976 r. D. Spiegelhalter był asystentem w Uniwersytecie Brunela, a następnie w latach 1977-1978 wykładał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Po uzyskaniu stopnia doktora, był asystentem w Królewskiej Akademii Medycznej. W tym czasie pracował w Uniwersytecie w Nottingham. Od 1981 r. pracuje w Zakładzie Biostatystyki Medycznego Instytutu Badawczego w Cambridge. Od 1991 r. jest także honorowym wykładowcą w Uniwersytecie w Hongkongu. D. Spiegelhalter był konsultantem naukowym firm farmaceutycznych takich, jak GlaxoSmithKline, Novartis oraz instytucji międzynarodowych – m.in. Światowej Agencji Antydopingowej. Odegrał m.in. kluczową rolę w pediatrycznych badaniach kardiochirurgicznych prowadzonych dla Szpitala Królewskiego w Bristolu. Brał udział w głośnym śledztwie w sprawie morderstw popełnionych przez doktora Harolda Shipmana. W 2005 r. gościnnie wygłosił wykład na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze nt. „Bayesian approaches to clinical trials and health-care evaluation”, promujący jego książkę, wydaną przez wydawnictwo Wiley pod tym samym tytułem.

Zainteresowania naukowe | edytuj kod

Na przestrzeni pracy zawodowej obejmują przede wszystkim metody bayesowskie w systemach eksperckich i badaniach kliniczno-kontrolnych, modelowaniu wielowymiarowym oraz epidemiologii, a także popularyzacją wiedzy z zakresu zdrowia publicznego. I tak, w latach 80. był autorem wielu prac statystycznych dotyczących systemów eksperckich, w których wykazał wyższość zastosowania podejścia bayesowskiego nad „częstościowym”, w rozwiązywaniu problemów dotychczas uznanych za nierozwiązywalne. Następnie w latach 90. D. Spiegelhalter kierował zespołem naukowym Medycznego Instytutu Badawczego w Cambridge, zajmującym się metodami Monte Carlo z wykorzystaniem łańcucha Markowa. Prace tego zespołu doprowadziły do stworzenia programu komputerowego BUGS (w wolnym tłumaczeniu: wnioskowanie bayesowskie z wykorzystaniem generatora Gibbsa), który w tym czasie przyczynił się do eksplozji zainteresowań i spopularyzowania metod bayesowskich na całym świecie.

Dorobek naukowy i popularyzatorski | edytuj kod

Prof. Spiegelhalter jest autorem i współautorem około dwustu artykułów naukowych opublikowanych na tzw. liście filadelfijskiej oraz trzech podręczników. W ostatnich latach zajmuje się także naukową popularyzacją zagadnień związanych z szeroko pojętym zdrowiem publicznym. Celem tych działań jest społeczna promocja zagadnień związanych z czynnikami zagrażającymi zdrowiu ludzkiemu, określanymi jako czynniki ryzyka, miarą ich prawdopodobieństwa, możliwością statystycznej oceny wpływu oraz przypadkowości. Aktywność ta zaowocowała publikacją ok. 30 prac popularyzatorskich z tego zakresu, wydanych w czasopismach popularnonaukowych.

Zainteresowania pozanaukowe | edytuj kod

Jego główne zainteresowania poza pracą zawodową to tworzenie witraży, samba drumming i podróże w różne części świata (prof. D. Spiegelhalter w 2005 r. odwiedził Polskę, zwiedził Kraków, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Opole). W grudniu 2011 r. uczestniczył w teleturnieju BBC Winter Wipeout.

Wyróżnienia (instytucje nadające) | edytuj kod

  • 1975 członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Statystycznego
  • 1985 brązowy medal Williama Guya (Królewskie Towarzystwo Statystyczne)
  • 1989 nagroda za wybitny artykuł (Amerykańskie Stowarzyszenie Statystyczne)
  • 1993 tytuł biegłego statystyka (Królewskie Towarzystwo Statystyczne)
  • 1994 srebrny medal Williama Guya (Królewskie Towarzystwo Statystyczne)
  • 1994 doktorat honoris causa (Uniwersytet w Aalborgu, Dania)
  • 2005 członek rzeczywisty (Towarzystwo Królewskie w Londynie)
  • 2006 Order Imperium Brytyjskiego w klasie Oficer z okazji urodzin Jej Wysokości Królowej
  • 2006 tytuł profesora biostatystyki (Uniwersytet w Cambridge)
  • 2009 Nagroda i Medal Waltera Weldona (Uniwersytet w Oxfordzie)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "David Spiegelhalter" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy