David Yonggi Cho


David Yonggi Cho w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

David Yonggi Cho (wcześniej znany jako Paul Yonggi Cho, ur. 14 lutego 1936 w Ulsan w Korei Południowej) – chrześcijański ewangelista w Korei, starszy pastor i założyciel Kościoła Pełnej Ewangelii Yoido, największego megakościoła na świecie z 830 tysięcy członków (2007), należącego do Światowej Wspólnoty Zborów Bożych[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Cho urodził się w 1936 roku w Ulsan w Korei Południowej. Miał cztery siostry i był najstarszym z pięciu braci. Ukończył szkołę średnią z wyróżnieniem. Ponieważ jego ojcu nie powiodło się w biznesie, Cho nie mógł rozpocząć uniwersyteckich studiów. Poszedł więc do niedrogiej szkoły handlowej, która znajdowała się w pobliżu bazy wojskowej. Od żołnierzy uczył się języka angielskiego i szybko go opanował, dzięki czemu stał się tłumaczem dowódcy bazy wojskowej.

W wieku 19 lat nawrócił się z buddyzmu na chrześcijaństwo. Później przeżył chrzest w Duchu Świętym i miał wizję Jezusa. W 1956 roku dostał stypendium na studia z teologii w Koledżu Biblijnym Pełnej Ewangelii w Seulu. W 1958 rozpoczął służbę. Otrzymał doktorat z historii kościoła. W latach 1992-2000 stał na czele Zborów Bożych[2]. Głosi teologię sukcesu.

Na gruncie teologicznym odszedł od ortodoksyjnej teologii chrześcijańskiej, a do swego nauczania wprowadził buddyjskie elementy (np. wizualizacja)[3]. Michael Horton zarzucił, że „czwarty wymiar” jest mieszaniną psychologii, magii i religii[4].

Synowie Cho zostali zwolnieni ze służby wojskowej. Najstarszy syn jest wydawcą tabloidu.

Zarzuca mu się nepotyzm, gdyż kluczowe stanowiska w Kościele zajęli jego krewni[5].

20 lutego 2014 został skazany na trzy lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat za uchylanie się od płacenia podatków. Nie skazano go na więzienie ze względu na popularność jaką się cieszy. Jego starszy syn został skazany na trzy lata więzienia za współuczestniczenie z ojcem w malwersacjach finansowych[6].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. O come all ye faithful, [w:] Special Report on Religion and Public Life [online], The Economist, 3 listopada 2007, s. 6 [dostęp 2007-11-04] .???
  2. History of WAGF and its Leadership. „David Cho Evangelistic Mission Journal”, s. 9, September. 
  3. Hank Hanegraaff, Christianity in Crisis, p. 353.
  4. Power Religion: The Selling Out of the Evangelical Church? by J. I. Packer, R. C. Sproul, Alister E. McGrath, Charles W. Colson (editor), Michael Scott Horton (editor), s. 327. ​ISBN 0-8024-6773-3​.
  5. 조용기 목사 가족의 ‘재림’에 순복음교회 부글부글
  6. David Yonggi Cho, Founder of World's Largest Church, Found Guilty of Breach of Trust, Corruption. W: Gospelherald.com [on-line]. 2014-02-21. [dostęp 2015-07-26].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "David Yonggi Cho" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy