Dawid (rzeźba Michała Anioła)


Dawid (rzeźba) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Dawid (rzeźba Michała Anioła)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dawidrzeźba Michała Anioła przedstawiająca biblijnego Dawida bezpośrednio przed walką z Goliatem. Uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł renesansowej rzeźby. Obok Piety jest najbardziej znaną rzeźbą tego artysty. Posąg Dawida ma 5,17 metra wysokości[1], wykonany został z dbałością o detale – artysta wyrzeźbił nawet naczynia krwionośne.

Wiosną 1501, po powrocie do Florencji, Michał Anioł podpisał umowę z zarządem katedry florenckiej na wykonanie rzeźby, którą rozpoczął 13 września. Do pracy wykorzystał złom marmuru, który wcześniej był powierzony Agostinowi di Duccio. Podobno kiedy Buonarroti zobaczył kamień, powiedział: „Widzę rzeźbę, teraz muszę tylko odrzucić to, co zbędne”. Prace nad Dawidem trwały do 1504.

Artysta w trakcie pracy był często krytykowany, co doprowadzało go do furii. Jeden z możnych florentczyków, Gonfaloniere Soderini, zarzucił rzeźbiarzowi, że posąg ma krzywy nos. Michał Anioł wziął w rękę odrobinę pyłu marmurowego, dłuto i zaczął na niby poprawiać nos Dawida, po czym zapytał: „Czy teraz jest dobrze?”, na co usłyszał odpowiedź Soderiniego: „Można rzec, że teraz ta twarz będzie żyła i że to ja nadałem jej życie”.

Po ukończeniu, 8 września 1504 posąg stanął obok wejścia do Palazzo Vecchio na Piazza della Signoria we Florencji, symbolizując wolność zdobytą przez mieszkańców miasta i gotowość do jej obrony. Dawid stał tam przez 369 lat. W 1873 przeniesiono go do specjalnej Trybuny Dawida w Galleria dell’Accademia w celu ochrony przed gołębiami i zastąpiono kopią, która stoi tam do dziś.

Przypisy | edytuj kod

  1. Marc Levoy: We finish scanning the David (ang.). 1999-03-28. [dostęp 2017-02-05].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • David (ang.) na stronie Web Gallery of Art.
Kontrola autorytatywna (posąg):
Na podstawie artykułu: "Dawid (rzeźba Michała Anioła)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy