De'Longhi


De’Longhi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z De'Longhi) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ekspres do kawy ECAM 45.366

De’Longhi S.p.A. – włoskie przedsiębiorstwo przemysłowe produkujące sprzęt kuchenny, które powstało w 1902 roku w Treviso, we Włoszech[1].

Początkowo funkcjonowało jako przydomowy warsztat produkujący systemy grzewcze (piece opałowe na drewno), które sprzedawano przedsiębiorstwom. Formalnie firma została zarejestrowana w 1950 roku. Założycielem, prezesem i nestorem rodu jest Giuseppe De’Longhi[2], a głównym dyrektorem wykonawczym jego syn – Fabio De’Longhi.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początki | edytuj kod

Pierwszy poważny zwrot w historii firmy przypadł na 1970 rok – stworzono wówczas markę De’Longhi i rozpoczęto sprzedaż produktów pod własną nazwą. 5 lat później wprowadzono na rynek pierwszy przenośny grzejnik marki De’Longhi, który odniósł duży sukces. W latach 80. firma zadebiutowała jako producent urządzeń kuchennych oraz rozpoczęła ekspansję na rynek amerykański[3]. W latach 90. nastąpił intensywny rozwój firmy, zostały otworzone przedstawicielstwa w kolejnych krajach Europy i świata. W tej samej dekadzie De’Longhi stworzyło swoje pierwsze ekspresy do kawy i to one stały się produktem, z którym firma zaczęła być kojarzona.

Rozwój | edytuj kod

W 2001 roku De’Longhi przejęła markę Kenwood Limited[4] (europejskiego producenta urządzeń AGD). Obie marki zachowały swoją tożsamość i odrębność asortymentową. W 2012 roku przedsiębiorstwo nabyło od Procter & Gamble bezterminowe prawa do produkcji małych urządzeń marki Braun, przy czym marka Braun w dalszym ciągu należała do P&G[5].

Produkty | edytuj kod

Grzejniki, od produkcji których zaczęła funkcjonowanie firma De’Longhi, to wciąż ważny segment działalności. Firma produkuje i handluje również: przenośnymi klimatyzatorami, odkurzaczami wodnymi, a także drobnym sprzętem AGD: frytkownicami, żelazkami itp.

Motto przedsiębiorstwa: Better Everyday.

Przypisy | edytuj kod

  1. Historia. Delonghi. [dostęp 2015-02-27].
  2. Giuseppe Delonghi (ang.). [dostęp 2015-03-13].
  3. Historia firmy. [dostęp 2015-03-13].
  4. Kenwood przejęcie. [dostęp 2015-03-13].
  5. Licencjonowanie marki Braun (ang.). [dostęp 2015-03-13].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "De'Longhi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy