De Tomaso Mangusta


De Tomaso Mangusta w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania De Tomaso Mangusta Group 4 GT

De Tomaso Mangustasamochód sportowy produkowany przez włoską firmę motoryzacyjną De Tomaso w latach 1967-1971.

Spis treści

Historia | edytuj kod

De Tomaso Mangusta zastąpił model Vallelunga, oparty jest na tej samej płycie podłogowej[1]. Nazwa "Mangusta" pochodzi od mangust, zwierząt, które mogą polować i zjadać kobry. Nazwa ta została nadana według pogłosek z powodu tego, że De Tomaso zostały obiecane silniki od Forda, które zaczęły być jednak montowane w samochodzie Shelby Cobra. Mangusta został zastąpiony w roku 1971 przez znacznie tańszy w produkcji model Pantera.

Obecnie istnieje mniej niż 200 z około 400 łącznie zbudowanych egzemplarzy modelu[2].

Specyfikacje | edytuj kod

Początkowo montowano silniki Ford 289 V8. Na rynku północnoamerykańskim centralnie montowano jednostkę Ford 302 V8 osiągającą moc 302 HP. Napęd przenoszony był poprzez 5-biegową manualną skrzynię biegów na oś tylną. Nadwozie zaprojektował Giorgetto Giugiaro. Zarówno na przedniej jak i tylnej osi zamontowano hamulce tarczowe. Prędkość maksymalna samochodu wynosiła 250 km/h (155 mph).

W latach produkcji Mangusta był samochodem stosunkowo tanim, procentowy rozkład masy równy 32/68 powodował że samochód źle się prowadził. Samochód krytykowany był również za bardzo niski prześwit[3].

Powrót | edytuj kod

Nazwy Mangusta użyto ponownie pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku, kiedy to prototyp De Tomaso Bigua został przemianowany na Qvale Mangusta, co stało się po sporze De Tomaso z firmą Qvale.

Przypisy | edytuj kod

  1. Lawrence, Mike (1997). A to Z of Sports Cars 1945-1990. Bay View Books Ltd. ​ISBN 1-870979-81-8
  2. 4
  3. 3

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "De Tomaso Mangusta" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy