Decca Records


Decca Records w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Decca – firma fonograficzna założona w Wielkiej Brytanii w 1929 przez Edwarda Lewisa. Po wchłonięciu kilku mniejszych producentów stała się drugą co do wielkości po EMI brytyjską wytwórnią płytową. Pod koniec 1934 powstała w Stanach Zjednoczonych jej filia.

Była znana jako firma, która jako pierwsza wypuściła płytę długogrającą. Od początku nagrywała muzykę popularną, a po 1946, kiedy producentem nagrań z muzyką poważną został John Culshaw, stała się znaczącą marką na tym rynku. Rejestracja Pierścienia Nibelunga Wagnera pod kierunkiem Georga Soltiego z lat 1958–1966 odniosła wielki sukces artystyczny i komercyjny. Wśród artystów współpracujących z Deccą byli między innymi: Herbert von Karajan, Joan Sutherland, Ida Haendel, Aurora oraz Luciano Pavarotti.

W 1962 Decca odrzuciła po przesłuchaniach taśmy początkującej grupy The Beatles. Do dzisiaj uważane jest to za największą pomyłkę w historii przemysłu fonograficznego.

W latach 70. XX wieku nastąpił upadek firmy, a w 1980 została przejęta przez Polygram, wciąż jednak ukazują się zremasterowane nagrania z archiwów Decca Records.

Kontrola autorytatywna (wytwórnia muzyczna):
Na podstawie artykułu: "Decca Records" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy