Dekalog I


Dekalog I w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Maja Komorowska

Dekalog I (Dekalog, jeden[1]) – pierwsza część cyklu telewizyjnego z 1988 roku w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, będąca filmową interpretacją pierwszego przykazania: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.

Inauguracyjny odcinek cyklu opowiada historię naukowca, skrajnego racjonalisty, który zbytnio zaufał komputerowi i osiągnięciom współczesnej nauki.

Film jest uznawany przez wielu krytyków za najważniejszy i jeden z najlepszych w całym cyklu. Recenzenci podkreślali, że reżyserowi udało się opowiedzieć o Bogu w prosty, zrozumiały sposób, bez patosu i bezpośrednich odniesień religijnych. Scena rozmowy bohaterki granej przez Maję Komorowską z chłopcem, w której pada pytanie „Kto to jest Bóg?”, jest jedną z najbardziej znanych ze wszystkich dziesięciu odcinków telewizyjnego Dekalogu.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Zima. Krzysztof (Henryk Baranowski), wykładowca uniwersytecki, mieszka z siedmioletnim synem Pawłem (Wojciech Klata). Centralne miejsce w ich domu zajmuje komputer, służący do wykonywania naukowych doświadczeń i zapisu codziennych obserwacji. Krzysztof jest racjonalistą i ateistą.

Paweł po szkole idzie na obiad do Ireny (Maja Komorowska), siostry ojca. Ciotka, osoba głęboko wierząca, pokazuje mu swoje zdjęcia z papieżem z wycieczki w Watykanie. Chłopiec dziwi się, że Irena i Krzysztof, mimo iż są rodzeństwem, są od siebie tak różni i oboje hołdują innym wartościom. Ciotka zapisuje Pawła na religię. Krzysztof nie wyraża sprzeciwu.

Ojciec pokazuje synowi nowe funkcje komputera. Maszyna może odpowiadać na najprostsze pytania w różnych językach i wykonywać matematyczne kalkulacje. Krzysztof oblicza wytrzymałość lodowiska, które znajduje się na ich osiedlu. Zdaniem komputera po lodzie można się już bezpiecznie ślizgać. Następnie, jeszcze przed Wigilią, ojciec ofiarowuje chłopcu wymarzone łyżwy. W nocy, w tajemnicy przed Pawłem, wychodzi z domu, aby samodzielnie sprawdzić lodowisko.

Następnego dnia do mieszkania dzwoni Jezierska (Ewa Kania), matka Marka, kolegi Pawła, i zaniepokojona pyta Krzysztofa, czy wie, gdzie są chłopcy. Mężczyzna uspokaja ją, twierdząc, że o tej porze powinni być na lekcji angielskiego. Okazuje się jednak, że nauczycielka (Maria Gładkowska) jest chora i zwolniła ich wcześniej. Jezierska informuje Krzysztofa, że lód na jeziorku załamał się.

Ursynowski kościół Wniebowstąpienia Pańskiego

Ojciec szuka Pawła u Ireny i na podwórku, ale bezskutecznie. W końcu zjawia się na lodowisku. Od Jacka, kolegi syna, dowiaduje się, że Paweł ślizgał się, kiedy lód pod nim stopniał i chłopiec wpadł do przerębli.

Krzysztof wchodzi do budowanego na osiedlu kościoła. Wpatruje się w surowy, zbudowany z desek prowizoryczny ołtarz, po czym przewraca go.

Obsada | edytuj kod

Informacje dodatkowe | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. FilmPolski.pl, FilmPolski [dostęp 2018-12-27]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dekalog I" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy