Dekalog III


Dekalog III w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dekalog III – trzecia część cyklu telewizyjnego z 1988 roku w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, będąca filmową interpretacją trzeciego przykazania Dekalogu „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.

W czasie wieczoru wigilijnego taksówkarz Janusz opuszcza rodzinną uroczystość i wraz z dawną kochanką Ewą wędruje pustymi ulicami Warszawy w poszukiwaniu jej zaginionego męża. W pewnym momencie wychodzi na jaw, że wszystko jest misternie zaplanowaną intrygą kobiety. Janusz musi dokonać wyboru między nią a wierną, wyrozumiałą żoną.

Krytycy interpretowali trzecią część Dekalogu jako opowieść o szaleństwie miłości, intensywnym, gwałtownym i bezkompromisowym uczuciu, przekształcającym się w końcu w siłę destrukcyjną. Wśród największych walorów filmu zazwyczaj wymieniali ekspresyjną rolę Marii Pakulnis.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Daniel Olbrychski Maria Pakulnis

Wigilia Bożego Narodzenia. Taksówkarz Janusz (Daniel Olbrychski) spędza święta z najbliższą rodziną – dwójką małych dzieci i wyrozumiałą, kochającą go żoną (Joanna Szczepkowska). Po powrocie z pasterki, do jego drzwi dzwoni jego dawna kochanka Ewa (Maria Pakulnis), która podstępem wywabia go z mieszkania.

Dziewczyna twierdzi, że jej mąż Edward zaginął i prosi Janusza o pomoc w poszukiwaniach. Razem wędrują nocą po pustych, zaśnieżonych ulicach Warszawy odwiedzając: szpitale, izbę wytrzeźwień, dworzec, sprawdzają każdy najmniejszy trop.

Decyzja o ich rozstaniu – jak wydawało się Januszowi – była jednomyślna. Wydaje się jednak, że zgoda Ewy na to, że mężczyzna wróci do swojej rodziny, była pozorna i wymuszona okolicznościami. W pewnym momencie okazuje się, że wszystko jest misternie wymyśloną i metodycznie przygotowaną intrygą Ewy. Ślady po Edwardzie zostały przez nią sprokurowane, zresztą z mężem rozstała się trzy lata temu i nie utrzymują kontaktów. Dziewczyna obiecała sobie, że w jakiś sposób skłoni Janusza do zostania z nią do siódmej rano. Jeśli tak się stanie, to – jej zdaniem – wszystko między nimi będzie możliwe. Ewa wyjawia prawdę na Dworcu Centralnym, kilka minut po siódmej.

Janusz wraca do domu. W mieszkaniu wszyscy śpią, oprócz żony, która domyśliła się, że to Ewa była przyczyną jego nieobecności na wieczorze wigilijnym. Janusz obiecuje, że już do niej nie wróci.

Obsada | edytuj kod

Informacje dodatkowe | edytuj kod

  • Przebrany za świętego Mikołaja Janusz spotyka w drzwiach swojego bloku Krzysztofa z Dekalogu I.
  • W jednej ze scen Ewa pokazuje Januszowi zdjęcie swojego męża, Edwarda. Mężczyzna na fotografii to Edward Kłosiński, operator filmowy, autor zdjęć m.in. do Dekalogu II.
  • W scenie szalonej jazdy naprzeciw tramwajowi w roli motorniczego występuje Artur Barciś grający postać pojawiającą się także w pozostałych częściach Dekalogu.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dekalog III" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy