Dekanat grodziski (archidiecezja poznańska)


Dekanat grodziski (archidiecezja poznańska) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania grodziski kościół farny

Dekanat grodziski – jeden z 43 dekanatów archidiecezji poznańskiej, składa się z dziesięciu parafii:

Historia | edytuj kod

Historycznie cały obszar ówczesnego dekanatu grodziskiego należał do Królestwa Polskiego, pod względem państwowo-administracyjnym do powiatów poznańskiego i kościańskiego. Najstarszymi jego ośrodkami kościelnymi wydają się w świetle przekazów źródłowych być: Zbąszyń z X-XI w., Niałek z XII w. i być może również Babimost, Kębłowo, Ptaszkowo, Łęki Wielkie. Na wiek XIII przyjmuje się 14, na wiek XIV 5, a na wiek XV 7 nowych fundacji kościelnych Środkowa i północna część dekanatu grodziskiego jak i sąsiednia Lwóweckiego pokryta była rozległymi lasami.Stosunkowo gęsta była sieć parafii we wschodniej i południowej części dekanatu między rzekami Mogilnicą i Obrą[1].

W źródłach nie ma śladu, aby w Grodzisku istniał kościół przed XIII wiekiem. Założono go pw. św. Jadwigi dopiero po roku 1267, (roku jej kanonizacji). Fundatorem kościoła był zapewne komes Piotrko syn Prandoty, w 1275 stolnik, 1278-1297 kasztelan, 1297-1299 wojewoda poznański z synami Prandotą i Bogufałem, nieznanego rodu[2].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Szematyzm ustrojów parafialnych dzisiejszej archidiecezji poznańskiej" (Szem. poz.), Ks. Kan. St. D. Kozierowski, Poznań 1935 poz.118
  2. KWP Kodeks Dyplomatyczny Wielkopolski T I-IV, wyd. Ignacy Zakrzewski, t.v. wyd. Fr. Piekosiński, Poznań 1877-1908 cytat:"W akcie konfederacji wojew. Maćko Borkowica z 1352 r. zapisani obok siebie Piotr ze Świebodzina i Józef z Grodziska według pieczęci Wezenborg (KWP nr 1313). Natomiast nie wiadomo, czy Prandota, Piotr i Boguchwał pochodzili z osiadłego pod Grodziskiem rodu Samsonów, czy Odrowążów, Czewojów lub innego"
Na podstawie artykułu: "Dekanat grodziski (archidiecezja poznańska)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy