Delenn


Delenn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Delenn – fikcyjna postać, bohater telewizyjnego serialu Science fiction Babilon 5. W jej rolę wcieliła się Mira Furlan.

Delenn jest ambasadorem Minbari na stacji Babilon 5 i członkinią Szarej Rady z ramienia Kasty Religijnej.

Historia | edytuj kod

Delenn urodziła się planecie Minbari Prime w rodzinie Mir należącej do Kasty Religijnej. Po ukończeniu związanego z przynależnością kastową szkolenia została przydzielona jako akolitka do Szarej Rady. Jej mentorem i promotorem był Dukhat ówczesny duchowy lider Szarej Rady. Jej postawa i duchowość sprawiły, że wybrał ją na swoją następczynię w radzie z którym wiązał się tytuł Satai.

Dukhat zginął, podczas pierwszego kontaktu Minbari z Sojuszem Ziemskim w 2245 roku. To wydarzenie stało się bezpośrednim powodem wypowiedzenia świętej wojny zmierzającej do całkowitej eksterminacji rasy ludzkiej. Decydujący głos o rozpoczęciu dżihadu przypadł w udziale Delenn. Tuż po rozpoczęciu konfliktu Delen spotkała w kajucie Dukhata przedstawiciela rasy Vorlonów, który przekazał jej część przepowiedni. Według niej w zbliżającym się konflikcie z siłami Cieni do zwycięstwa konieczne jest zaangażowanie ludzi. Od tej pory Delenn czyniła starania w celu przerwania wojny.

W roku 2248, podczas ostatniej fazy wojny tzw. Bitwy na Linii zmierzających do ostatecznego unicestwienia ziemian Delenn stała się inicjatorką porwania i zbadania jednego z przedstawicieli rasy ludzkiej. Wynik testu z użyciem triluminarium, któremu został poddany Jeffrey Sinclair stanowił potwierdzenie teorii o odradzaniu dusz Minbari w ludziach. Co więcej siła oddziaływania Sinclaira na triluminarium pozwalała domniemywać, że odrodziła się w nim dusza samego Valena. Dało to kaście religijnej ostateczny argument zaprzestania działań wojennych i poddanie Minbaru.

Po wybudowaniu stacji Babilon 5 Delenn została oddelegowana na nią w roli ambasadora Minbari. Otrzymała jednocześnie dodatkowe tajne zadanie obserwacji jej komendanta Jeffreya Sinclaira.

Pod koniec pierwszego roku w obliczu zbliżającego się konfliktu z Cieniami i mając na uwadze treść Przepowiedni Delen postanawia lepiej zrozumieć ludzi. Wykorzystując urządzenie oparte na triluminarium przechodzi transformację zmieniając się w hybrydę Minbari i Człowieka.

Ponownie triluminarium zostało wykorzystane wobec Delenn podczas testu, któremu poddali ją członkowie Szarej Rady. Bardzo mocna reakcja urządzenia sugeruje, że Delenn jest jednym z potomków Valena.

Podczas Wojny z Cieniami Delen była liderem Anla'Shok specjalnej formacji militarnej zwanej też Zwiadowcami.

Charakterystyka | edytuj kod

Delenn jest postacią opanowaną, skłonną do rozwiązywania konfliktów na drodze mediacji. Posiada bardzo duże zdolności polityczne, które skrupulatnie wykorzystuje podczas pracy w charakterze ambasadora a potem jednego z liderów Sojuszu Międzygwiezdnego. Jest oddana swojej rasie, jednak w sytuacji wyższej konieczności potrafi poświęcić potrzeby Minbari przedkładając interes ogółu ras.

Na podstawie artykułu: "Delenn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy