Delft


Na mapach: 52°00′N 4°21′E/52,000000 4,350000

Delft w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Delft – miasto i gmina w zachodniej Holandii w prowincji Holandia Południowa, nad rzeką Schie, na południe od Hagi. Od końca XVI wieku jeden z głównych europejskich ośrodków produkcji fajansu, a później porcelany. Ośrodek przemysłu metalowego (produkcja kabli), chemicznego (farmaceutyki), optycznego i elektronicznego, niegdyś również skórzanego i tytoniowego.

Spis treści

Nazwa | edytuj kod

Nazwa miasta pochodzi od wykopanej wokół miasta fosy i dosłownie znaczy: „wykop”.

Historia | edytuj kod

Stare Miasto (lokacja 1075) założone na planie prostokąta z dużym rynkiem (Groote Markt), poprzecinane siecią szerokich kanałów, napełnionych czystą wodą, okolone starymi topolami i licznymi starymi domostwami. Posiada szereg godnych uwagi gmachów: Nieuwe Kerk (Nowy Kościół, wybudowany w latach 1397–1496), w stylu gotyckim, ze 115-metrową wieżą i pięknym grobowcem Wilhelma Orańskiego, który został zamordowany w tutejszym klasztorze (obecnie muzeum Prinsenhof); Oude Kerk (Stary Kościół) z 1250 roku (rozbudowa XV–XVI w.), renesansowy Stadhuis (ratusz) z lat 1618–1620, i inne. Muzeum Lamberta van Meertena z wielką kolekcją fajansów.

Jedno z najstarszych miast niderlandzkich, uległo pożarowi w roku 1526, ucierpiało wiele przez wybuch prochowni w 1654 roku. Z Delftu wywodzili się siedemnastowieczni malarze holenderscy: Jan Vermeer van Delft i Pieter de Hooch. Jednym z najsłynniejszych dzieł Vermeera, opisywanym m.in. przez Prousta, jest „Widok Delft”.

W Delft znajduje się jedna z trzech holenderskich uczelni technicznych, TU Delft, licząca ponad 13 tysięcy studentów i ponad 2 tys. naukowców, w tym około 200 profesorów. W związku z tym miasto ma bardzo silną nadreprezentację mężczyzn w wieku produkcyjnym[potrzebny przypis]. Znajduje się tu również jedna z siedzib instytutu Deltares[2].

Zdjęcia | edytuj kod

Urodzeni w Delft | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. delft.nl: Burgemeester Verkerk (niderl.). [dostęp 2014-07-10].
  2. Offices, Deltares  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Delft" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy