Delta Force w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaDelta Force (ang. 1st Special Forces Operational Detachment-Delta – 1st SFOD-D – Operacyjny Oddział Sił Specjalnych armii Stanów Zjednoczonych) – amerykańska jednostka specjalna, utworzona w 1977 roku przez pułkownika Charlesa Beckwitha, wzorowana na brytyjskiej Special Air Service (SAS). Pułkownik brał udział w programie wymiany oficerów z brytyjską jednostką specjalną. Jest częścią Połączonego Dowództwa Operacji Specjalnych.
Stacjonuje w Fort Bragg w Karolinie Północnej.
Nazwa „Delta” została zaczerpnięta przez samego pułkownika z operacji w Wietnamie o takim kryptonimie, w której brał on udział.
Obsadę na ogół stanowią byli rangerzy, „zielone berety” oraz żołnierze ze 101. Dywizji Powietrznodesantowej i 82. Powietrznodesantowej, lecz przyjmowani są również żołnierze z innych jednostek amerykańskich – komandosi tej formacji wyspecjalizowani są w akcjach odbijania zakładników, głównie z uprowadzonych samolotów. Jednostka specjalizuje się w działaniach CT poza granicami kraju. Składa się z trzech szwadronów: A, B, C; każdy z nich w zależności od potrzeb misji może być podzielony na mniejsze jednostki.
Delta współpracuje m.in. ze 160 Pułkiem Lotniczym Operacji Specjalnych (160th SOAR), brytyjskim SAS, niemieckim GSG 9 i polskim GROM.
Jest najlepiej wyposażoną jednostką specjalną na świecie: sprzęt, który otrzymuje jest najnowocześniejszy, jako pierwsza testuje prototypy w akcjach, część broni i sprzętu jest konstruowana tylko na jej potrzeby.
Jedną z najsłynniejszych akcji jednostki jest nieudana próba odbicia zakładników w ambasadzie amerykańskiej w Teheranie w 1980 roku.
Udane operacje Delty to:
- ochrona uczestników Igrzysk Panamerykańskich 1979 w Portoryko[potrzebny przypis],
- akcje na Grenadzie w 1983, atak na więzienie Richmond Hill i uwolnienie więźniów,
- odbicie zakładników samolotu Kuwejckich Linii Lotniczych (1984),
- udział w inwazji na Panamę, poszukiwanie generała Manuela Noriegi i jego doradców, uwolnienie z więzienia Kurta Muse (1989),
- ochrona podczas wojny nad Zatoką Perską wysokich rangą oficerów amerykańskich,
- poszukiwanie Mohameda Farah Aidida w stolicy Somalii – Mogadiszu, gdzie zginęło 18 amerykańskich żołnierzy oraz 1 pakistański, w tym m.in. snajperzy Delty Randy Shughart i Gary Gordon, pośmiertnie odznaczeni Kongresowym Medalem Honoru (zob. bitwa w Mogadiszu (1993)),
- misja na Haiti w 1994,
- odbicie zakładników z opanowanej przez terrorystów rezydencji ambasadora Japonii w Limie,
- polowanie na talibów i członków Al-Kaidy w Afganistanie (2001–2004)
- udział w operacji „Iraqi Freedom” w Zatoce Perskiej (od 2003).
- Operacja Kayla – 2-godzinna akcja przeciwko Abu Bakr al-Baghdadiemu samozwańczemu kalifowi ISIS.
Uzbrojenie | edytuj kod
Pistolety:
- Specjalnie zaprojektowana dla nich wersja Colta 1911 (8 naboi w magazynku)
- Odmiany Para-Ordnance
Pistolety maszynowe:
- Odmiany MP5 (np. MP5SD6, MP5A3)
Karabiny:
Różne odmiany rodziny AR-15:
Karabiny maszynowe:
Karabiny wyborowe
Strzelby:
Granatniki
Zobacz też | edytuj kod
Przypisy | edytuj kod