Delta Force


Delta Force w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Delta Force (ang. 1st Special Forces Operational Detachment-Delta – 1st SFOD-D – Operacyjny Oddział Sił Specjalnych armii Stanów Zjednoczonych) – amerykańska jednostka specjalna, utworzona w 1977 roku przez pułkownika Charlesa Beckwitha, wzorowana na brytyjskiej Special Air Service (SAS). Pułkownik brał udział w programie wymiany oficerów z brytyjską jednostką specjalną. Jest częścią Połączonego Dowództwa Operacji Specjalnych.

Stacjonuje w Fort Bragg w Karolinie Północnej.

Nazwa „Delta” została zaczerpnięta przez samego pułkownika z operacji w Wietnamie o takim kryptonimie, w której brał on udział.

Obsadę na ogół stanowią byli rangerzy, „zielone berety” oraz żołnierze ze 101. Dywizji Powietrznodesantowej i 82. Powietrznodesantowej, lecz przyjmowani są również żołnierze z innych jednostek amerykańskich – komandosi tej formacji wyspecjalizowani są w akcjach odbijania zakładników, głównie z uprowadzonych samolotów. Jednostka specjalizuje się w działaniach CT poza granicami kraju. Składa się z trzech szwadronów: A, B, C; każdy z nich w zależności od potrzeb misji może być podzielony na mniejsze jednostki.

Delta współpracuje m.in. ze 160 Pułkiem Lotniczym Operacji Specjalnych (160th SOAR), brytyjskim SAS, niemieckim GSG 9 i polskim GROM.

Jest najlepiej wyposażoną jednostką specjalną na świecie: sprzęt, który otrzymuje jest najnowocześniejszy, jako pierwsza testuje prototypy w akcjach, część broni i sprzętu jest konstruowana tylko na jej potrzeby.

Jedną z najsłynniejszych akcji jednostki jest nieudana próba odbicia zakładników w ambasadzie amerykańskiej w Teheranie w 1980 roku.

Udane operacje Delty to:

Uzbrojenie | edytuj kod

Pistolety:

  • Specjalnie zaprojektowana dla nich wersja Colta 1911 (8 naboi w magazynku)
  • Odmiany Para-Ordnance

Pistolety maszynowe:

  • Odmiany MP5 (np. MP5SD6, MP5A3)

Karabiny:

Różne odmiany rodziny AR-15:

Karabiny maszynowe:

Karabiny wyborowe

Strzelby:

Granatniki

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod


Kontrola autorytatywna (siły specjalne):
Na podstawie artykułu: "Delta Force" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy