Demianowska Jaskinia Lodowa


Na mapach: 49°01′01″N 19°35′00″E/49,016920 19,583290

Demianowska Jaskinia Lodowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Demianowska Jaskinia Lodowa (sł. Demänovská ľadová jaskyňa) – część ciągu Jaskiń Demianowskich na Słowacji, znajdująca się na obszarze Niżnych Tatr, w dolnej części Doliny Demianowskiej, w zachodnich stokach Demianowskiej Góry (1304 m) i Kurence (1284 m). Należy do najbardziej znanych lodowych jaskiń na świecie. W 2000 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Jej otwór znajduje się na wysokości 740 m n.p.m. Długość tej części jaskini wynosi 1,9 km, z czego turystom udostępniono 540 m.

Geneza | edytuj kod

Warunki do zalodzenia jaskini pojawiły się po zasypaniu gruzem (na skutek procesów wietrzeniowych na stoku) kilku pobocznych otworów, na skutek czego uniemożliwiona została wymiana powietrza w jej wnętrzu. Zimne powietrze, dostające się do jaskini zimą, jako cięższe utrzymuje się w jej dolnych partiach cały rok, a przesiąkające z powierzchni wody opadowe zamarzają w przechłodzonym wnętrzu. Lodowe wypełnienie w postaci lodu podłogowego, lodowych draperii, stalaktytów i stalagmitów znajduje się w dolnych partiach jaskini, zwłaszcza w komorze zwanej Kmeťov dóm. Ilość lodu w jaskini jest zmienna. Ostatni okres pełnego zalodzenia jaskini wiąże się z tzw. małą epoką lodową (XIV-XVIII w.)[1]

Poznanie | edytuj kod

Jaskinia była znana od dawna, pierwotnie jako Jaskinia Smocza (słow. Dračia jaskyňa). Nazwa ta była używana jeszcze w latach 60. XX w. U źródeł tej nazwy stał fakt, że w jaskini znajdowano duże ilości kości niedźwiedzia jaskiniowego, które uznawano za szczątki mitycznych smoków. [2] Początkowo penetrowano jedynie wstępne partie jaskini - przez długie lata zgromadzony w niej lód tarasował przejście do jej dalszych partii (obecnia sala zwana Belov dóm). Za nimi odkryto dalszą jaskinię demianowskiego systemu jaskiniowego, o nazwie Čierna (nazwa od pobliskiej dolinki Čiernej). Jej fragment również został włączony w skład obecnej okrężnej trasy turystycznej[1].

Turystyka | edytuj kod

Jaskinia jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Dolinie Demianowskiej. Jaskinia jest dostępna dla turystów w okresie od 15 maja do 30 września (w lipcu i sierpniu codziennie, w pozostałym okresie nieczynna w poniedziałki).[potrzebny przypis]

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Vlček Lukáš: Osudy efemérnych jaskyň (2), w: "Krásy Slovenska" R. 93, nr 7-8/2016, s. 66-69
  2. Bendík Andrej: Tisícročné medvede z jaskýň, w: "Krásy Slovenska" R. LXXXVII, nr 5-6/2010, s. 52-53

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Demianowska Jaskinia Lodowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy