Demografia Stanów Zjednoczonych


Demografia Stanów Zjednoczonych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Nowy Jork nocą Centrum Los Angeles Wieżowce w Chicago

Stany Zjednoczone są trzecim państwem na świecie pod względem liczby ludności. Ludność USA wynosi 323 995 528 mieszkańców[1]. USA są najludniejszym państwem wysoko rozwiniętym i pozostają jednym z najmłodszych społeczeństw wśród tej grupy państw. USA charakteryzują się tym, że ich społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane pod względem etnicznym, religijnym i rasowym.

Spis treści

Struktura rasowa i etniczna | edytuj kod

Ludność biała stanowi większość obywateli amerykańskich. Jej odsetek wynosi blisko 80% ogółu społeczeństwa. Ponad 15% z tej grupy etnicznej stanowi ludność pochodzenia latynoskiego w większości hiszpańskojęzyczna, dominująca w stanach południowego Zachodu takich jak Kalifornia, Arizona, Nowy Meksyk, Nevada. Latynosi są już największą grupą mniejszościową w Ameryce. Ludność biała pochodzenia europejskiego to około 65% obywateli amerykańskich. Biali Amerykanie są przytłaczającą większością w Stanach Środkowego Zachodu takich jak Dakota Południowa, Dakota Północna, Nebraska, Wyoming, Idaho, Iowa czy Montana oraz stanach tzw. Nowej Anglii np. Vermont i New Hampshire. Najwięcej białych jest pochodzenia niemieckiego (16,8%), irlandzkiego (12,1%), angielskiego (9,3%), włoskiego (5,9%), polskiego (3,3%), francuskiego (3,2%), żydowskiego (2,2%), szkockiego (2%). Prawie 13% Amerykanów jest pochodzenia afrykańskiego. Czarnoskórzy są największą mniejszością w stanach wschodnich i południowych, takich jak Alabama, Georgia, Luizjana, Missisipi, Nowy Jork. Azjaci stanowią 4,5% obywateli USA. Ludność pochodzenia azjatyckiego głównie zamieszkuje w dużych miastach i w stanach Kalifornia i Hawaje. Rdzenni mieszkańcy kontynentu amerykańskiego stanowią dziś mniej niż 1% wszystkich Amerykanów. Najmniejszą grupą etniczną w USA są Hawajczycy i wyspiarze Pacyfiku, którzy stanowią 0,2% społeczeństwa[1].

Ludność miejska | edytuj kod

2014 demografia  Osobny artykuł: Miasta Stanów Zjednoczonych.

82% Amerykanów mieszka w miastach[1]. Tabela przedstawia największe miasta w USA. Wokół dużych miast w USA powstają potężne obszary dzielnic podmiejskich, w których mieszkają dziesiątki milionów ludzi.

Struktura wiekowa | edytuj kod

Amerykanie są młodym społeczeństwem, jak na kraj wysoko rozwinięty. Taki status Ameryce pomaga utrzymać wysokie saldo migracji wynoszące 4,31 migrantów/1000 mieszkańców oraz dość wysoki współczynnik urodzeń wynoszący 13,82 urodzin/1000 mieszkańców. Współczynnik zgonów wynosi 8,38 zgonów/1000 mieszkańców. Ogólnie liczba ludności USA rośnie w tempie 0,975% rocznie. Ponad 20% Amerykanów nie ma ukończonych 15 lat, a wiek poprodukcyjny osiągnęło niecałe 13% obywateli amerykańskich. W wieku produkcyjnym jest 67% Amerykanów. Średni wiek amerykańskiego mężczyzny wynosi 35,4 lat, amerykańskiej kobiety 38 lat, a całego społeczeństwa to 36,7 lat. Przeciętny Amerykanin dożywa 75 lat, a Amerykanka 81 lat[1].

Religia | edytuj kod

Ponad 81% Amerykanów deklaruje się jako chrześcijanie. Spośród amerykańskich chrześcijan największą grupę stanowią protestanci (52%). Jednak Amerykańscy protestanci dzielą się na setki kościołów o różnych poglądach i nie stanowią jednolitej grupy. Największą grupą wyznaniową w Ameryce są katolicy. Członkami amerykańskiego Kościoła Katolickiego jest 23,9% Amerykanów. Największymi wspólnotami protestanckimi w USA są Południowa Konwencja Baptystyczna (17,2%), metodyści (7,2%), luteranie (4,9%), prezbiterianie (2,8%) i zielonoświątkowcy (2,2%). Amerykańskimi protestantami są głównie Amerykanie o pochodzeniu anglosaskim, skandynawskim, niemieckim i afroamerykańskim. Kościoły protestanckie dzielą się na liberalne i konserwatywne. Te pierwsze dominują głównie w dużych miastach obu wybrzeży, a konserwatyści na południu USA (pas biblijny). Amerykańscy katolicy to głównie Latynosi, Polacy, Irlandczycy i Włosi, a największymi skupiskami katolików w USA są stany południowo-zachodnie i wschodnie. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich zrzesza 1,7% Amerykanów. W USA ma swoją siedzibę społeczność Świadków Jehowy. Innymi ważnymi wspólnotami religijnymi w USA są Żydzi (1,4%), muzułmanie (0,5%), buddyści (0,5%), hinduiści (0,4%) i unitarianie (0,3%). 15% Amerykanów nie należy do żadnej wspólnoty religijnej, jednak nie są oni ateistami. Większość z nich to niesprecyzowani wolnomyśliciele.

Amerykanie są bardzo religijnym narodem i przywiązują dużą wagę do praktyk religijnych. Jest to cecha wyróżniająca społeczność amerykańską na tle społeczności europejskich. Amerykańscy pastorzy odgrywają istotną rolę w czasie kampanii wyborczej do Kongresu czy prezydenckiej[1].

Język | edytuj kod

Najczęściej używanym językiem w USA jest amerykańska odmiana języka angielskiego, pełniąca funkcję języka narodowego. Nie jest on jednak językiem urzędowym, gdyż w Stanach Zjednoczonych formalnie nie obowiązuje pojęcie języka urzędowego. Posługuje się nim 82,1% obywateli. Drugim językiem co do liczby użytkowników jest język hiszpański, używany przez 10,7%. Język hiszpański ma status urzędowego w stanie Nowy Meksyk. Dużo jest w USA ludzi mówiących w języku polskim, mandaryńskim, kantońskim, niemieckim, portugalskim czy francuskim. Ten ostatni posiada status urzędowego w Luizjanie.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e CIA – The World Factbook – United States.
Na podstawie artykułu: "Demografia Stanów Zjednoczonych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy