Demografia ekologiczna


Demografia ekologiczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Piramida wiekowa populacji rozwijającej się z zaznaczeniem struktury płciowej

Demografia, demografia ekologiczna – dział ekologii populacyjnej zajmujący opisem i modelowaniem stanu i dynamiki populacji[1]. Przedmiotem demografii jest analiza liczebności populacji i czynników ją kształtujących, takich jak rozrodczość i śmiertelność oraz migracja. Ponadto demografia zajmuje się strukturą populacji, m.in. strukturą płciową, strukturą wiekową (struktura płci i wieku), strukturą hierarchii (u zwierząt stadnych). W demografii ekologicznej badane są losy osobników i ich grup. Typową jednostką demograficzną jest kohorta, czyli grupa osobników równowiekowych. Metodami demograficznymi wyznaczane są tabele i krzywe przeżywania, przeżywalność, oczekiwana dalsza długość trwania życia, piramidy wiekowe, tempo przyrostu lub zaniku populacji, zagęszczenie populacji itp.

Demografia początkowo dotyczyła populacji ludzkiej, stąd nazwa. Z czasem metody demograficzne stosowane w naukach społecznych zostały użyte do badań pozostałych gatunków[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Demografia. Słownik terminów biologicznych pwn.pl. [dostęp 15 lutego 2009].
  2. Demografia ekologiczna. encyklopedia.pwn.pl. [dostęp 15 lutego 2009].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Demografia ekologiczna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy