Demokracja Liberalna (Francja)


Demokracja Liberalna (Francja) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Demokracja Liberalna (fr. Démocratie libérale, DL) – francuska liberalna partia polityczna, działająca w latach 1997–2002.

Historia | edytuj kod

Ugrupowanie powstało na skutek przekształcenia Partii Republikańskiej, działającej w ramach federacyjnej Unii na rzecz Demokracji Francuskiej. Na jej czele stanął były minister, Alain Madelin, pełniący funkcję przewodniczącego republikanów.

16 maja 1998 liberałowie zadecydowali o wystąpieniu z UDF. Grupa kwestionujących tę decyzję działaczy powołała wówczas własne ugrupowanie pod nazwą Biegun Niezależnych Republikanów i Liberałów (Pôle républicain indépendant et libéral), która kontynuowała współpracę z centrystami. Demokracja Liberalna powołała w Zgromadzeniu Narodowym własny, 30-osobowy, klub parlamentarny, w trakcie kadencji dołączyło do niego kilkunastu kolejnych posłów. Rok później wzięła udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ramach wspólnej listy ze Zgromadzeniem na rzecz Republiki. Uzyskała cztery mandaty eurodeputowanych, którzy przystąpili do frakcji Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów.

Alain Madelin zdecydował się wystartować w wyborach prezydenckich w 2002. Jednak ponad 30 deputowanych już przed pierwszą turą podpisało apel wzywający do poparcia ubiegającego się o reelekcję Jacques'a Chiraca. Lider DL w głosowaniu otrzymał 3,91% głosów. Demokracja Liberalna przystąpiła następnie do Unii na rzecz Większości Prezydenckiej, z ramienia której startowała w wyborach parlamentarnych w czerwcu tego samego roku. Wcześniej, w maju 2002, jej przedstawiciel, Jean-Pierre Raffarin, stanął na czele nowego rządu.

21 września 2002 konwencja krajowa partii zdecydowała o jej rozwiązaniu i akcesie do nowo utworzonej Unii na rzecz Ruchu Ludowego.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Demokracja Liberalna (Francja)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy