Demokratyczna Republika Azerbejdżanu


Na mapach: 40°30′32,08″N 47°19′56,38″E/40,508911 47,332328

Demokratyczna Republika Azerbejdżanu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Demokratyczna Republika Azerbejdżanu 1918-1920

Demokratyczna Republika Azerbejdżanu – państwo powstałe 28 maja 1918 roku w ramach rozpadu istniejącej przez trzy miesiące Zakaukaskiej Demokratycznej Republiki Federacyjnej, obejmującej uwolnione od władzy Imperium Rosyjskiego terytoria współczesnej Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji.

Stolicą państwa ogłoszono Baku, jednak z powodu trwających tam walk z bolszewikami, siedzibą rządu została Gandża.

DRA pozostawała w sporze terytorialnym z Armenią o Nachiczewan, Zangezur i Karabach, a z Gruzją o okręg zakatalski. Toczono także nieustanną wojnę z Republiką Górską o południowy Dagestan. Azerbejdżan zgłaszał również pretensje terytorialne do Persji, aż do podpisania porozumienia w 1919 roku.

30 listopada 1918 roku interwencyjne siły brytyjskie, które zajęły wcześniej Baku, przekazały miasto Azerbejdżanowi.

25 kwietnia 1919 roku bolszewicy w Rejonie Lenkoran ogłosili powstanie republiki radzieckiej. Wojska azerskie były wówczas uwikłane w walką z Białą Gwardią gen. Antona Denikina na północy, wskutek czego nie podjęły akcji przeciwko bolszewikom w Lenkoran.

25 kwietnia 1920 roku Armia Czerwona podjęła marsz w kierunku Baku, które zajęła 27 kwietnia, ogłaszając powstanie Azerbejdżańskiej SRR. Dzień później rząd Demokratycznej Republiki Azerbejdżanu, chcąc uniknąć wojny domowej, ogłosił likwidację republiki.

 Osobny artykuł: Radziecki podbój Azerbejdżanu. Kontrola autorytatywna (historical unrecognized state):
Na podstawie artykułu: "Demokratyczna Republika Azerbejdżanu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy