Demokratyczna Republika Wietnamu


Na mapach: 21,03333°N 105,85000°E/21,033333 105,850000

Wietnam Północny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Demokratyczna Republika Wietnamu) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Demokratyczna Republika Wietnamu (popularnie Wietnam Północny) – państwo wietnamskie, istniejące w latach 1945−1976, utworzone z byłych kolonii francuskich: Annamu, Tonkinu i Kochinchiny, proklamowane w Hanoi przez Hồ Chí Minha 2 września 1945 roku.

W wyniku powrotu francuskich wojsk kolonialnych i przy braku poparcia państw alianckich dla DRW, na południu kraju został utworzony alternatywny, uznany przez władze kolonialne, rząd Republiki Wietnamu, co stało się przyczyną podziału, a następnie wybuchu I wojny indochińskiej. Faktyczny podział kraju został utrwalony przez postanowienia konferencji genewskiej w 1954 roku. Wietnam został podzielony wzdłuż 17. równoleżnika na leżącą na północy Demokratyczną Republikę Wietnamu i położoną na południu Republikę Wietnamu. Przewidywane przez konferencję genewską na 1955 roku wybory powszechne, po których miało nastąpić zjednoczenie, nie odbyły się. Prezydent Wietnamu Południowego, Ngô Đình Diệm, bojąc się klęski w wyborach, odrzucił koncepcję wyborów i przy wsparciu USA, proklamował 26 października 1955 roku oddzielne państwo, co doprowadziło do wybuchu II wojny indochińskiej, zakończonej w 1975 roku zwycięstwem DRW. Podział kraju na dwie części spowodował spopularyzowanie się nazw zwyczajowych: Wietnam Północny i Wietnam Południowy.

2 lipca 1976 roku, po przeprowadzeniu wyborów do ogólnonarodowego parlamentu, obie części kraju zostały połączone pod nazwą Socjalistyczna Republika Wietnamu.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (państwo historyczne):
Na podstawie artykułu: "Demokratyczna Republika Wietnamu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy