Demoparty


Demoparty w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Assembly w 2004 roku w Helsinkach.

Demoparty (do połowy lat 90.copy party), w skrócie party – spotkanie ludzi związanych z demosceną komputerową, połączone z pokazem prac z pogranicza informatyki i szeroko pojętej sztuki elektronicznej: od muzyki, przez grafikę do multimedialnych prezentacji i animacji czasu rzeczywistego. Party trwa od dwóch do nawet pięciu dni bez przerwy, punktem kulminacyjnym spotkania jest zaprezentowanie prac w konkursach (tzw. compo). Pierwsze party zaczęły odbywać się w latach 80. na zachodzie Europy wraz z pojawieniem się demosceny, natomiast w Polsce pierwszym tego typu zlotem było Gdyńskie Copy Party w 1991 r. (patrz tabela). Obecnie największym demoparty (pod względem liczby uczestników i wystawianych prac w konkursach) jest Breakpoint, odbywający się cyklicznie od 2003 r. w niemieckim mieście Bingen am Rhein.

Już w połowie lat 90. również w Polsce copy party wykształciły swój charakter, zasady oraz slang, którym posługują się wszyscy uczestnicy po dzień dzisiejszy. Słownictwo dotyczy społeczności, konkursów i prezentowanych prac, techniki wytwarzania, w znacznej mierze zaczerpnięte ze specjalistycznego słownika informatyki.

Zasady związane z demoparty, skupiają się między innymi na pracach zgłaszanych do konkursów. Główny nacisk nakłada się na oryginalną twórczość autorów bez reprodukcji, cyfrowego przetwarzania itp. Zasady przeprowadzania konkursów przeważnie są zawierane w ogólnodostępny, oficjalny regulamin skonstruowany w sposób formalny. Złamanie regulaminu najczęściej kończy się głośnym skandalem w społeczności, rzadziej dyskwalifikacją.

Część z obowiązujących reguł nie jest zawarta w regulaminie oraz innych opisach, np. znaczna hermetyczność społeczności.

Demoparty w Polsce | edytuj kod

Wybór demoparty na świecie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Demoparty" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy