Deng Shichang


Deng Shichang w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Deng Shichang (chiń. upr. 邓世昌; chiń. trad. 鄧世昌; pinyin: Dèng Shìchāng; Wade-Giles: Teng Shih-ch’ang, ur. 1849, zm. 17 września 1894) – chiński wojskowy, oficer floty Beiyang w okresie późnej dynastii Qing.

Pochodził z Panyu w prowincji Guangdong[1]. Należał do pierwszego pokolenia nowocześnie wyszkolonych oficerów w Chinach. W latach 1867-1874 studiował w Akademii Marynarki Wojennej w Fuzhou w prowincji Fujian[1]. Uważany był za jednego z najzdolniejszych dowódców chińskiej floty[2].

Po ukończeniu szkoły w 1874 roku otrzymał dowództwo okrętu transportowego "Haidong" i pełnił misję ochrony Peskadorów i portu Keelung na Tajwanie[3]. Następnie objął dowództwo kanonierki "Zhenwei". Wyróżnił się przy zwalczaniu piratów, co spowodowało jego przeniesienie do sił prowincji stołecznej Zhili, późniejszej Floty Północnej (Beiyang)[3]. W 1880 roku objął dowództwo kanonierki "Zhennan". Pewne zachwianie kariery jego spowodowało wejście tej kanonierki na mieliznę w pobliżu wyspy Daludao w zatoce Weihaiwei, przez co Deng został zdegradowany[3]. W latach 1880-1881[2] został wysłany do Wielkiej Brytanii w celu odbioru budowanych dla Chin krążowników "Chaoyong" i "Yangwei", odbył przy tym staż w marynarce brytyjskiej[3]. W 1882 roku odznaczył się w tłumieniu buntu w Korei, po czym otrzymał dowództwo krążownika "Yangwei"[3].

W latach 1886-1887 ponownie przebywał w Wielkiej Brytanii dla odbioru nowych krążowników "Zhiyuan" i "Jingyuan"[2]. Objął następnie w 1887 roku dowództwo krążownika "Zhiyuan" i równocześnie zespołu krążowników Floty Północnej. Jego okręt flagowy wchodził w skład Eskadry Środkowej floty. W 1888 roku Deng brał udział w tłumieniu buntu na Tajwanie, wspierając wojska lądowe artylerią okrętową. Został za to nagrodzony nefrytowym pierścieniem (hualing) i otrzymał rangę zongbing (odpowiednik wiceadmirała)[2]. Dowodził krążownikiem "Zhiyuan" podczas wojny chińsko-japońskiej (1894-1895). Po rozpoczęciu wojny postulował podjęcie aktywnych działań przez zespół krążowników i wyjście w morze dla przechwycenia japońskich transportowców wojska zmierzających do Korei, lecz dowództwo floty nie zgodziło się na to[3]. Zginął 17 września 1894 roku w bitwie morskiej u ujścia Yalu, po zatopieniu jego krążownika "Zhiyuan"[3]. Pośmiertnie otrzymał tytuł Zhuangze (silny i czystej krwi)[3].

W roku 1996 szkolny śmigłowcowiec Marynarki Wojennej Chińskiej Republiki Ludowej otrzymał nazwę "Shichang", dla upamiętnienia admirała[1][4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Deng Shichang - The First Generation of Modern Naval Officers Trained in China (ang.). history.cultural-china. [dostęp 13 czerwca 2010].
  2. a b c d A. Pastuchow, S. Patianin, Chińskie..., s.13
  3. a b c d e f g h A. Pastuchow, S. Patianin, Chińskie..., s.14
  4. Shichang (Multirole Aviation Ship) (ang.). globalsecurity.org. [dostęp 13 czerwca 2010].

Bibliografia | edytuj kod

  • Aleksiej Pastuchow, Siergiej Patianin: Chińskie krążowniki pancernopokładowe typu "Zhiyuan", Okręty Wojenne nr 111 (1/2012)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Deng Shichang" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy