Der Wandel


Der Wandel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Der Wandel (pol. Zmiana) – austriacka lewicowa, progresywistyczna partia polityczna. Jest częścią paneuropejskiej koalicji DiEM25[1].

Historia | edytuj kod

Partia została założona w 2012 roku, jako progresywny, antykapitalistyczny i egalitarny ruch. Jej poglądy opisane są w manifeście Demokratische Moderne (pol.: Demokratyczna Nowoczesność), który kładzie nacisk na zniesienie globalnego kapitalizmu i ustanowienie demokratycznej gospodarki, sprawiedliwej dla wszystkich ludzi[2].

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 | edytuj kod

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. znalazła się na drugim miejscu za Janisem Warufakisem na liście DiEM25 w Niemczech. Yanis Varoufakis, lider listy DiEM25 w Niemczech, powiedział:

Gdybym został wybrany do Parlamentu Europejskiego, przedstawiłbym wyborcom moje propozycje dotyczące poprawy sytuacji w Europie, a potem opuściłbym Parlament, aby móc przeprowadzić kampanię w Grecji. Moje miejsce przejęłaby Daniela Platsch, bardzo zdolna ekonomistka. Myślę, że wyborcy to zrozumieją.

Janis Warufakis, Nicht für mein Rockstar-Image verantwortlich.

Przypisy | edytuj kod

  1. Johannes GreßJ.G. Wien Johannes GreßJ.G., Transnational durch die Hintertür (neues deutschland), neues-deutschland.de [dostęp 2019-05-25]  (niem.).
  2. Democratic Modernity, Wandel [dostęp 2019-05-25] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-25]  (niem.).
Na podstawie artykułu: "Der Wandel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy