Derby della Capitale


Derby della Capitale w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Derby della Capitale (w języku polskim znane jako Derby Rzymu) to derbowy mecz piłkarski pomiędzy dwoma włoskimi klubami piłkarskimi pochodzącymi z Rzymu: AS Roma i S.S. Lazio, rozgrywane na Stadio Olimpico. Derby Rzymu są uważane za jedne z najważniejszych we Włoszech obok derbów Mediolanu (Inter Mediolan-AC Milan) i derbów Turynu (Juventus F.C.-Torino Calcio). Rywalizacja odbywa się nie tylko na tle sportowym, ale i kibicowskim.

Spis treści

Charakterystyka rywalizacji | edytuj kod

Lazio i Romę dzielą różnice zarówno socjologiczne, jak i ekonomiczne i poglądowe. Lazio zostało założone spośród ludzi klasy średniej w dzielnicy Prati, a jego kibice zamieszkują głównie północną część Rzymu. Natomiast Roma wywodzi się z biednego południowego rejonu miasta, a kibicuje jej głównie klasa robotnicza, m.in. z dzielnicy Testaccio. Fani Romy zasiadają na południowej trybunie zwanej Curva Sud na Stadio Olimpico, natomiast Lazio na północnej Curva Nord. Kibiców dzieliły niegdyś także poglądy polityczne – tifosim Romy bliżej było do lewicy, podczas gdy Lazio do prawicy.

Bilans | edytuj kod

Stan na 26.01.2020

Statystyka | edytuj kod

Rekordy piłkarzy | edytuj kod

Incydenty | edytuj kod

Pierwszym poważnym incydentem w derbowym meczu był ten z 1979 roku, gdy kibic Lazio Vincenzo Paparelli, który zmarł zostając trafionym racą w oko[1]. Paparelli stał się pierwszą ofiarą kibicowskich zamieszek we Włoszech. Natomiast 21 marca 2004 roku derbowe spotkanie zostały przerwane po tym, jak fani Romy przekazali nieprawdziwą informację o śmierci dziecka zabitego przez policję podczas meczu[2]. Mecz został odwołany, jednak poza stadionem doszło do zamieszek kibiców z policjantami, w wyniku czego 150 funkcjonariuszy i kibiców zostało rannych. Policja użyła gazów łzawiących, a pod stadionem kibice spalili kilkadziesiąt pojazdów. Spotkanie zostało dokończone przy pustych trybunach 28 marca i zakończyło się remisem 1:1.

Przypisy | edytuj kod

  1. Ultras History (ang.). UltrasLazio.it.
  2. 22 March: Derby confusion (ang.). FootballInRome.co.uk.
Na podstawie artykułu: "Derby della Capitale" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy