Derrick Henry Lehmer


Derrick Henry Lehmer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Derrick Henry Lehmer

Derrick Henry Lehmer (ur. 23 lutego 1905 w Berkeley, zm. 22 maja 1991 tamże) – amerykański matematyk, twórca testu Lucasa-Lehmera dla liczb Mersenne’a.

Spis treści

Młodość | edytuj kod

Derrick Henry Lehmer przyszedł na świat w Berkeley w Kalifornii, w USA. Jego ojciec, Derrick Norman Lehmer, był profesorem matematyki w University of California w Berkeley. Matką uczonego była Clara Eunice Mitchell. D. H. Lemmer studiował na University of California fizykę, po uzyskaniu bakalaureatu przeniósł się na dalsze studia do University of Chicago.

Małżeństwo | edytuj kod

W czasie studiów w Berkeley Derrick Henry Lehmer poznał Rosjankę, Emmę Markowną Trocką, urodzoną w roku 1906, która studiowała nauki techniczne, zmieniła jednak zainteresowania i przeniosła się na matematykę; w tej dyscyplinie nauki uzyskała dyplom (bakalaureat) w roku 1928. W tym samym roku młodzi się pobrali i wyjechali do Providence w stanie Rhode Island, ponieważ Brown University zaoferował im pracę.

Kariera | edytuj kod

Derrick Henry Lehmer otrzymał w Brown University najpierw magisterium, potem (w roku 1930) doktorat. Przez następne dwa lata był związany z California Institute of Technology i Stanford University. Następnie pracował w Lehigh University (od roku 1934 do 1940. Przez rok (1938-1939) przebywał z żoną w Cambridge, w Anglii. Lehmerowie mieli dwoje dzieci i z wybuchem wojny wrócili do USA.

W roku 1940 Derrick Henry Lehmer otrzymał propozycję pracy na Wydziale Matematyki University of California w Berkeley. Był tu profesorem aż do roku 1972, do uzyskania statusu „profesor emeritus”.

W latach 1945-1946 Derrick Henry Lehmer pracował w zespole ENIAC-a, pierwszego komputera w USA.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Derrick Henry Lehmer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy