Desperado


Desperado w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Desperado – amerykańsko-meksykański film fabularny w reżyserii Roberta Rodrigueza z 1995 roku. Druga część tzw. trylogii meksykańskiej lub Trylogii Mariachi Roberta Rodrigueza, na którą składają się:

Film znacznie wpłynął na popularność osoby Antonio Banderasa, wykreowanego na aktora na początku lat osiemdziesiątych przez Pedro Almodóvara.

Serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 64%[1].

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Fabuła | edytuj kod

Film opowiada o dalszych losach ulicznego grajka meksykańskiego El Mariachiego (Antonio Banderas), który – po zamordowaniu jego ukochanej przez ludzi bossa narkotykowego Bucho (Joaquim de Almeida), mającego wielkie wpływy w metropoliach Meksyku – wypowiada gangowi krwawą zemstę. Ubrany na czarno bohater nosi w futerale na gitarę magazyn różnych broni, przeważnie pistoletów i karabinów. Posługuje się nią zawodowo, wywołując bardzo brutalną i krwawą walkę z mafiosami Bucho, po której jako jedyny wychodzi z baru żywy. Później zyskuje nieoczekiwane wsparcie właścicielki miejskiej księgarni – Caroliny (Salma Hayek).

Na jego nieszczęście, Bucho wypowiada mu otwartą wojnę. W tym celu każe swym ludziom strzelać do wszystkich obcych ludzi w miasteczku i zatrudnia seryjnego mordercę Navajasa (Danny Trejo). Ten jednak zabija przyjaciela El Mariachiego. Zaś jego celowi udaje się uciec do księgarni Caroliny. Jednak mordercy nie udaje się wypełnić zadania, gdyż przez przypadek zostaje zabity przez ludzi Bucha. Zdenerwowany boss podpala księgarnię, z której w ostatniej chwili uciekają kochankowie. El Mariachi, po rozmowie z ukochaną, postanawia zadzwonić po swych dawnych przyjaciół, uprzedzając, by wzięli ze sobą „gitary”. Po ich przyjeździe, następuje krwawa bitwa, w której giną przyjaciele El Mariachiego i prawie wszyscy obecni tam ludzie mafiosa. Zostaje również ranny mały chłopiec, którego Carolina odwozi do szpitala. Kochankowie postanawiają iść do domu Bucha, by ostatecznie zakończyć wojnę. Tam boss we wrogu poznaje swojego młodszego brata – jednak pomimo tego, że są braćmi, dochodzi pomiędzy nimi do ostatecznej strzelaniny, z której cało wychodzą tylko El Mariachi i Carolina. Kochankowie postanawiają wyjechać z miasta, lecz futerał zabierają ze sobą.

Przypisy | edytuj kod

  1. Desperado (1995) – Rotten Tomatoes, www.rottentomatoes.com [dostęp 2021-03-09]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Desperado" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy