Detektor POLAR


Detektor POLAR w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

POLAR – urządzenie opracowane i wyprodukowane przez naukowców i inżynierów z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w kooperacji polsko-szwajcarskiej. Urządzenie będzie pracować na wyniesionej na orbitę 15 września 2016 roku chińskiej stacji kosmicznej Tiangong 2[1]; przeznaczone jest do badań polaryzacji promieniowania gamma rozbłysków gamma i ma przyczynić się do bliższego poznania natury jednych z najpotężniejszych zjawisk we Wszechświecie[2].

POLAR jest pierwszym w historii urządzeniem przeznaczonym głównie do badania polaryzacji promieniowania gamma pochodzącego z rozbłysków. Wcześniejsze misje były skierowane przede wszystkim na pomiar promieniowania i lokalizację źródeł (BATSE, BeppoSAX, HETE-2, Swift, Fermi GST). Dokładne pomiary polaryzacji promieniowania gamma mogą mieć kluczowe znaczenie w wyjaśnieniu, jaki jest mechanizm powstawania tych rozbłysków[1].

Budowa i działanie | edytuj kod

Detektor składa się z 1600 podłużnych scyntylatorów (6×6×176 mm) ułożonych na kwadratowej powierzchni (40×40 scyntylatorów). Umożliwia to uzyskanie około 400 cm² efektywnego pola rejestracji oraz pomiaru asymetrii. Scyntylatory są zoptymalizowane do pomiaru rozpraszania comptonowskiego w zakresie energii od 50 keV do 500 keV, a emitowane w nich światło jest rejestrowane i mierzone w 25 wieloanodowych powielaczach. Ponadto detektor wyposażony jest w pasywną osłonę, która służy do blokowania niskoenergetycznego promieniowania kosmicznego, które mogłoby zaburzyć pomiary detektora[2].

Do zbierania i wstępnej analizy danych służy tryger. Jest to system zbierający dane ze wszystkich czujników urządzenia oraz zapewnia sprawną komunikację z 25 modułami elektroniki typu front-end[3] i satelitą, a także odpowiada za sterowanie zasilaczami wysokiego i niskiego napięcia.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Laura Hennemann: POLAR detector flies into orbit with a Chinese space mission (ang.). [dostęp 2016-09-23].
  2. a b NCBJ uczestniczy w badaniach kosmicznych wybuchów. 2016-09-15. [dostęp 2016-09-21].
  3. A prototype study of the POLAR front-end electronics. [dostęp 2016-09-23].
Na podstawie artykułu: "Detektor POLAR" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy