Determinator


Determinator w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Determinator – polski serial kryminalny, emitowany od 4 stycznia 2008 do 28 marca 2008 w TVP1.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Fabuła serialu jest osadzona w fikcyjnym mieście. Serial opowiada o byłym chirurgu Piotrze Skotnickim, który naraża się mafii. Pewnego dnia do szpitala trafia pobity mężczyzna, mafijny kurier, który pomimo pomocy lekarzy umiera. Skotnicki ma za zadanie przeprowadzić sekcję zwłok, podczas której odnajduje w ciele zmarłego woreczki z narkotykami. Niebawem po rzeczy i ciało zmarłego zgłaszają się Włodek i Olo, gangsterzy podający się za rodzinę i oferujący łapówkę w zamian za rezygnację z sekcji.

Obsada | edytuj kod

Ekipa filmowa, kręci ujecie na lubelskim Wzgórzu Zamkowym Brama na Starym Mieście w Lublinie, z której wychodzi Robert Gonera i Edyta Olszówka w drugim odcinku Ekipa filmowa, kręci ujecie na lubelskim Wzgórzu Zamkowym

Gościnnie

Ciekawostki | edytuj kod

  • Większa część serialu została nakręcona w Lublinie, główne lokalizacje to lubelskie Stare Miasto, ulica Grodzka, Brama Krakowska, plac Łokietka, Krakowskie Przedmieście, plac Litewski, zabytkowy kościół pw. Św. Mikołaja na Wzgórzu Czwartkowym, Nowy Ratusz, Cafe Vanilla, ul. Braci Wieniawskich (sceny kaskaderskie, pirotechniczne), Wzgórze Zamkowe (sceny kaskaderskie z użyciem samochodu), zdjęcia były kręcone też w wielu innych lokalizacjach miasta.
  • Do kręcenia mszy w kościele pw. Św. Mikołaja na Wzgórzu Czwartkowym statystami (jako ministranci) zostali uczniowie pobliskiego IV Liceum Ogólnokształcącego.
  • Na tablicach rejestracyjnych pojazdów występują dwuliterowe wyróżniki AI i AG. Pierwsza litera polskich tablic rejestracyjnych oznacza województwo i żadne z polskich województw nie ma wyróżnika A (por. polskie tablice rejestracyjne). Dwuliterowy wyróżnik oznacza zaś miasto będące powiatem grodzkim. Na tablicach rejestracyjnych w serialu występują wysokie numery z tzw. pierwszego zasobu, rejestracje te również mają polską flagę, a nie unijną.
  • Robert Gonera zagubił się w przerwie kręcenia Determinatora w Lublinie; pojechał samochodem za miasto, do miejscowości Nasutów w gminie Niemce, po czym źle się poczuł, doszedł do wniosku, że nie wie, gdzie się znajduje, i wezwał lubelską policję. Ta szybko ustaliła, dokąd pojechał, i odnalazła go[1]. Później aktor przyznał, iż działanie to było elementem PR[potrzebny przypis].
  • Pierwszy odcinek serialu oglądało ponad 5 mln widzów[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. DominikD. Smaga DominikD., DariuszD. Jędryszka DariuszD., Determinator nie dał rady, Dziennik Wschodni, 14 marca 2007 .
  2. M.M. Kozielski M.M., „Determinator” miał 5,19 mln widzów, Mediarun, 7 stycznia 2007 [zarchiwizowane z adresu 2008-01-09] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Determinator" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy