Deutsches Polen-Institut


Niemiecki Instytut Spraw Polskich w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Deutsches Polen-Institut) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Logo instytutu

Niemiecki Instytut Spraw Polskich, alternatywnie używane tłum.: Niemiecki Instytut Kultury Polskiej (niem. Deutsches Polen-Institut (DPI)) – niemiecki ośrodek informacyjno-badawczy, którego zadaniem jest pogłębianie wzajemnej wiedzy na temat życia społeczno-politycznego i kulturalnego w Polsce i w Niemczech[1]. Założony w 1980 roku w Darmstadt, z inicjatywy m.in. Karla Dedeciusa, w celu poprawy wzajemnych stosunków między Polską a Niemcami.

Spis treści

Informacje ogólne | edytuj kod

Instytut prowadzi badania na temat społeczeństwa, historii, kultury Polski, a także stosunków polsko-niemieckich w kontekście integracji europejskiej. Przedmiotem analiz są również polityka, nauka, opinia publiczna oraz media. Placówka prowadzi działalność promocyjną, kulturalną i publikacyjną[2].

Instytut jest finansowany przez kraje związkowe Hesja i Nadrenia-Palatynat, wspólnotę krajów związkowych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec oraz miasto Darmstadt[1]. Jego dyrektorem jest historyk i politolog prof. Dieter Bingen[3], natomiast prezydentem jest była przewodnicząca Bundestagu Rita Süssmuth.

Siedziba Instytutu znajduje się w Darmstadt.

Pola działalności | edytuj kod

Nauka | edytuj kod

Zadaniem Instytutu jest stworzenie sieci naukowców różnych dyscyplin, którzy w krajach niemieckojęzycznych zajmują się badaniami dotyczącymi Polski oraz stosunków polsko-niemieckich. Pierwszym rezultatem badań była zorganizowana w 2009 roku konferencja polonoznawcza „Deutsche Polenforschung”, która zgromadziła około 250 naukowców. Poza tym Instytut organizuje regularnie konferencje dla młodych naukowców, zwykle w kooperacji z krajowymi oraz zagranicznymi instytucjami naukowymi.

Edukacja | edytuj kod

Od wielu lat Instytut jest zaangażowany w szkolne projekty. Po wydaniu broszury z materiałami dla uczniów oraz materiałami dydaktycznymi dotyczących Polski oraz stosunków polsko-niemieckich, ukazał się podręcznik do nauki języka polskiego jako obcego. Instytut prowadzi także szkolenia dla nauczycieli.

Kultura i opinia publiczna | edytuj kod

Priorytet upowszechniania kultury polskiej zapisany jest w roczniku Jahrbuch Polen. To założenie realizowane jest w formie eseistycznej oraz literackiej. Program Instytutu wypełniają w spotkania autorskie, wystawy, dyskusje, wykłady, które odbywają się w Darmstadt oraz w innych miejscach.

Polityka oraz media | edytuj kod

Instytut przesyła co dwa tygodnie newsletter. Poza tym organizuje warsztaty z parlamentarzystami.

Biblioteka i zbiory | edytuj kod

Instytut dysponuje największą w Niemczech specjalistyczną biblioteką ze zbiorami dotyczącymi historii i współczesności Polski, a także stosunków polsko-niemieckich.

Wsparcie młodych badaczy | edytuj kod

Instytut funduje stypendia naukowe obejmujące kilkutygodniową pracę nad własnymi zbiorami. Uzupełnieniem oferty dla osób młodych jest interdyscyplinarna akademia letnia, konferencje dla młodych naukowców, a także możliwość odbywania praktyk.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Por. https://www.deutsches-polen-institut.de/home-pl-PL/
  2. Publikationen – Deutsches Polen-Institut, www.deutsches-polen-institut.de [dostęp 2019-04-12] .
  3. Prof. Dr. Dieter Bingen – Deutsches Polen-Institut, www.deutsches-polen-institut.de [dostęp 2019-04-12] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (organizacja):
Na podstawie artykułu: "Deutsches Polen-Institut" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy