Dewey Martin


Dewey Martin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dewey Martin (ur. 8 grudnia 1923 w Katemcy w stanie Teksas, zm. 9 kwietnia 2018[1]) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Teksasie, jednak w dzieciństwie mieszkał głównie w mieście Florence w stanie Alabama. W czasie II wojny światowej służył w marynarce jako pilot samolotu myśliwskiego Grumman F6F Hellcat. W 1945 został zestrzelony i był przetrzymywany jako jeniec wojenny, aż do kapitulacji Japonii.

Jako aktor debiutował w 1949 niewielką rolą w filmie Nicholasa Raya Pukać do każdych drzwi, w którym gwiazdą był Humphrey Bogart. Pierwszą ważną rolę zagrał u boku Kirka Douglasa w westernie Bezkresne niebo (1952) w reżyserii Howarda Hawksa. Kolejne znaczące filmy w jego karierze to; epicki dramat historyczny osadzony w czasach starożytnego Egiptu pt. Ziemia faraonów (1955) oraz film noir Godziny rozpaczy (1955), w którym wcielał się rolę młodszego brata głównego bohatera, granego przez Humphreya Bogarta. W 1957 zagrał z Deanem Martinem w komedii pt. Dziesięć tysięcy sypialni. Pomimo aktorskich sukcesów nie udało mu się osiągnąć statusu gwiazdy. W kolejnych latach nie zagrał już żadnej znaczącej roli. W latach 70. wycofał się z aktorstwa.

Życie prywatne | edytuj kod

Przez 2 lata był mężem popularnej piosenkarki Peggy Lee.

Był spokrewniony z amerykańskim senatorem Rossem Bassem.

Filmografia | edytuj kod

Dewey Martin i Luisella Boni w scenie z filmu Ziemia faraonów (1955)

Filmy:

Seriale TV:

Przypisy | edytuj kod

  1. Dewey Martin w bazie IMDb (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Dewey Martin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy