Dewin


Na mapach: 41°44′33″N 24°23′57″E/41,742500 24,399167

Dewin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dewin (bułg. Девин) – miasto w Bułgarii, w obwodzie Smolan, siedziba administracyjna gminy Dewin. Według Ujednoliconego Systemu Ewidencji Ludności oraz Usług Administracyjnych dla Ludności, 15 marca 2015 roku miejscowość liczyła 6527 mieszkańców[1].

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Miasto znajduje się w Rodopach, 20 km od granicy z Grecją. Przez miasto przepływa Dewinska reka, która nieco dalej wpada do Wyczy. Dewin otoczony jest wiekowymi lasami sosnowymi i świerkowymi.

Historia | edytuj kod

Najwcześniejsze ślady życia w pobliżu Dewinu pochodzą z epoki brązu. W miejscu Potreba znajdują się ruiny osady trackiej i sanktuarium trackie. W IV wieku istniała tracko-rzymska osada. W pobliżu miasta znaleziono także dwa nekropolia z ХІ i ХІV w[2].

Religia | edytuj kod

Ludność składa się z różnych bułgarskich grup etnicznych i społeczności – etnicznych Bułgarów i Pomaków. Istnieje wielka tolerancja religijna wśród wyznawców różnych religii – muzułmanów i chrześcijan. W mieście znajduje się Cerkiew Św. Iwana Rilskiego, zbudowany w 1936 r., a także meczet.

Gospodarka | edytuj kod

W mieście znajduje się bułgarska firma Dewin, producent wody źródlanej, spółka akcyjna od 1999 roku ze 100% kapitałem prywatnym.

Osoby związane z miastem | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Таблица на населението по постоянен и настоящ адрес, област Смолян, община Девин (bułg.). Единна система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението. [dostęp 2018-05-26].
  2. Енциклопедия България. Sofia: Българска академия на науките, 1981, s. 257.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dewin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy