Dexter (serial telewizyjny)


Dexter (serial telewizyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Michael C. Hall - odtwórca głównej roli w serialu

Dexter – amerykański serial telewizyjny wyprodukowany i emitowany przez stację telewizyjną Showtime. Akcja serialu skupia się wokół Dextera Morgana (w tej roli Michael C. Hall). Bohater za dnia pracuje jako analityk śladów krwi w Miami Metro Police Department, nocą jest seryjnym mordercą. Pierwszy sezon serialu został stworzony na podstawie powieści Jeffa Lindsaya Demony Dextera (Darkly Dreaming Dexter). Scenariusz do kolejnych sezonów serialu, napisany przez Jamesa Manosa Jr., powstał niezależnie od prac Lindsaya. Michael C. Hall otrzymał za rolę wiele nagród i nominacji (wśród nich Złoty Glob).

W kwietniu 2013 roku stacja Showtime oznajmiła, że ósmy sezon serialu, którego emisję zaplanowano od 30 czerwca 2013 roku, będzie ostatnim sezonem Dextera[1].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Charakterystyka głównego bohatera | edytuj kod

Dexter to tytułowy główny bohater serialu, laborant analizy krwi z posterunku policji w Miami. W ciągu dnia przykładny obywatel, nocą seryjny zabójca ścigający tych, którzy wymykają się wymiarowi sprawiedliwości i unikają odpowiedzialności za popełnione zbrodnie. Adoptowany przez policjanta Harry’ego i nauczony przez niego kodeksu, Dexter musi zmierzyć się z życiem swoim i innych. Samo imię bohatera jest zabarwione ironią – Dexter po łacinie znaczy «prawy», «praworządny».

Sezon 1 | edytuj kod

Dexter Morgan, analityk rozprysków krwi w Departamencie Policji Metro w Miami, jest potajemnie seryjnym mordercą, który narodził się w wyniku traumatycznego incydentu związanego ze śmiercią matki, gdy miał trzy lata. Jego przybrany ojciec, funkcjonariusz Harry Morgan, zauważył mordercze skłonności w Dexterze, kiedy ten dorastał i zaczął zabierać go na wyprawy myśliwskie, by zaspokoić jego pragnienia zabijania. Kiedy Dexter przyznał się do pragnienia zabijania ludzi, jego przybrany ojciec wpływa na niego, aby wytworzyć w nim "kodeks" nakazujący zabijać tylko morderców i innych brutalnych przestępców którzy uniknęli więzienia.

Od śmierci Harry'ego Dexter zabił wielu ludzi, cały czas trzymając się kodeksu ojca. Zgodnie z naukami ojca zaciera ślady zbrodni, zabierając ofiarę do przygotowanego pokoju wyłożonego plastikową folią, aby łatwo pozbyć się dowodów na morzu. Trzyma tylko próbkę krwi ofiary w szklanym szkiełku, przechowywanym w pudełku ukrytym w jego mieszkaniu. Ani jego przyrodnia siostra Debra Morgan, ani współpracownicy (z wyjątkiem sierżanta Jamesa Doakesa) nie podejrzewają o nic Dextera.

Aby zachowywać się bardziej naturalnie, Dexter zaczyna spotykać się z Ritą, matką Astora i Cody'ego, a jej mąż Paul jest w więzieniu z powodu przestępstw związanych z narkotykami. Ponieważ Paul wciąż żyje, Dexter uważa, że Rita nie interesuje się romantyzmem, zachowując dystans do związku z nią. Paul zostaje ostatecznie zwolniony z więzienia i próbuje się spotykać z Ritą, mimo że Rita planowała z nim rozwód. Widząc, jak Paul kłóci się z Ritą, Dexter wrabia Paula za posiadanie narkotyków, wysyłając go z powrotem do więzienia.

Szereg zabójstw prostytutek prowadzi do identyfikacji nowego seryjnego mordercy, zwanego "Mordercą z Chłodni" (ang. Ice Truck Killer), ze względu na to, że ciało ofiary jest dobrze zachowane poprzez trzymanie w chłodzie, zanim zostanie znalezione. Dexter identyfikuje wzorce seryjnego mordercy na podstawie własnych przyzwyczajeń i pomaga Debrze która pomagając departamentowi uzyskać przewagę nad zabójcą zyskuje awans w wydziale zabójstw. Jej dochodzenie prowadzi ją do spotkania Rudy'ego Coopera, specjalisty od protetyki i rozpoczynają wspólny związek. Tymczasem Dexter odkrywa, że Morderca z Chłodni włamał się do jego mieszkania i zostawił drwiące wskazówki, prowadząc Dextera do przekonania, że Zabójca z nim pogrywa. Podczas dochodzenia w sprawie zabójcy Dexter odkrywa, że jego biologiczny ojciec, Joe Driscoll, zmarł niedawno, prowadząc go do zakwestionowania swoich wspomnień o tym, jak zmarła jego matka.

Wypełnione krwią miejsce zbrodni powoduje, że Dexter odzyskuje wspomnienia o tym co się stało: przestępcy umieścili jego i jego matkę, Laurę Moser, w kontenerze transportowym, zabili ją i poćwiartowali piłą mechaniczną, i zamknęli Dextera w kałuży krwi jego matki po czym został uratowany przez Harry'ego dwa dni później. Harry celowo zmienił akta sprawy, aby Dexter nigdy się nie dowiedział.

Przez Debrę Rudy próbuje zbliżyć się do Dextera. Dexter pierwszy zauważa, że Rudy zabił Joego, a później dochodzi do wniosku, że to on jest Mordercą z Chłodni. Kiedy jego tożsamość zostaje ujawniona, Rudy porywa Debrę i wciąga Dextera w pułapkę. Rudy zdradza Dexterowi, że jest jego starszym bratem, Brianem Moserem, również zostawionym w kontenerze, gdy Laura została zabita. Jednak, w przeciwieństwie do Dextera, został zmuszony do życia w szeregu różnych instytucji psychiatrycznych. Brian również rozwinął tendencje do zabójstw seryjnych, ale nie miał moralności, którą Harry zaszczepił w Dexterze i wykreował postać Mordercy z Chłodni, by pomóc Dexterowi przypomnieć sobie przeszłość.

Brian sugeruje Dexterowi zabić Debrę razem, ale Dexter odmawia. Brian ucieka po nawiązanej walce, a Dexter ratuje Debrę. Gdy policja prowadzi dochodzenie, Doakes podejrzewa Dextera o to, że jest mordercą, ale Debra ręczy za niego. Brian próbuje ponownie schwytać Debrę, ale wpada w pułapkę zastawioną przez Dextera. Dexter przeprasza Briana a następnie go zabija pozostawiając jego ciało i pozorując samobójstwo. Policja orzeka, że sprawa Mordercy z Chłodni jest zamknięta, chociaż Doakes trzyma się blisko Dextera wciąż go podejrzewając. Rita odkrywa dowody, że Dexter mógł wrobić Paula.

Obsada | edytuj kod

Role główne | edytuj kod

Role drugoplanowe | edytuj kod

Role epizodyczne | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Złoty Glob | edytuj kod

2010
 • Najlepszy aktor w serialu dramatycznym – Michael C. Hall
 • Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym – John Lithgow

Nagroda Emmy | edytuj kod

2010
 • Najlepszy gościnny występ w serialu dramatycznym – aktor – John Lithgow za odcinek Road Kill
 • Najlepsza reżyseria serialu dramatycznego – Steve Shill za odcinek The Getaway
2007
 • Najlepsza czołówka
 • Najlepszy montaż serialu dramatycznego kręconego przy użyciu jednej kamery – Elena Maganini za odcinek Dexter

Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych | edytuj kod

2010
 • Najlepszy aktor w serialu dramatycznym – Michael C. Hall

Nagrody Satelita | edytuj kod

2009
 • Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym – John Lithgow
2008
 • Najlepszy serial dramatyczny
2007
 • Najlepszy serial dramatyczny
 • Najlepszy aktor w serialu dramatycznym – Michael C. Hall
2006
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym – Julie Benz

Saturny | edytuj kod

2010
 • Najlepsza drugoplanowa aktorka telewizyjna – Julie Benz
2009
2008
 • Najlepszy serial telewizji regionalnej
2007
 • Najlepszy aktor w programie telewizyjnym lub serialu – Michael C. Hall

Odcinki | edytuj kod

Emisja w Stanach Zjednoczonych | edytuj kod

Po sukcesie pierwszej i drugiej serii (nie opartej już na kolejnych książkach z serii Lindsaya) stacja Showtime zdecydowała się na przedłużenie kontraktu z producentami. Trzecia seria miała premierę 28 września 2008 roku w Stanach Zjednoczonych. 21 października 2008 roku stacja Showtime ogłosiła zamówienie kolejnych dwóch serii, które będą wydane podobnie jak poprzednie początkiem jesieni (2009 roku dla czwartej serii i 2010 dla piątej). Każda seria liczyła po 12 odcinków. W grudniu 2010 roku stacja Showtime potwierdziła produkcję szóstej serii i początek jej emisji 2 października 2011[2][3].

Na stronie internetowej stacji Showtime oraz na serwisie YouTube obejrzeć można odcinki animowane (web episody) serialu Dexter pod nazwą Early Cuts, w których poznajemy nieznane dotąd wątki z życia głównego bohatera.

Emisja w Polsce | edytuj kod

Premiera pierwszej serii w Polsce odbyła się 1 października 2007 w kolekcji VOD nScreen dostępnej w telewizji n. Premiera telewizyjna odbyła się 2 września 2008 na antenie TVN w późnych godzinach nocnych (23:30). Emisja drugiej serii w TVN rozpoczęła się 3 marca 2009 o godzinie 23:30. Seria ta emitowana była również na kanale Universal Channel dostępnym na platformie cyfrowej n oraz na platformie cyfrowej Cyfra +, oraz TVN 7 i w niektórych sieciach kablowych. W Polsce trzecia seria cyklu miała premierę 1 listopada 2009 na platformie cyfrowej n w opcji nSeriale na VOD. Czwarta seria dostępna była na kanale nFilm HD. W czerwcu 2013 roku TVN emitował 3 serię serialu (czwartki około 23:30).
Obecnie, nie można obejrzeć serialu na żadnej platformie VOD dostępnej w Polsce, wcześniej wszystkie odcinki serialu obecne były na platformach Netflix i HBO GO.

Odcinki | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. ‘Dexter’ Final Season — Showtime Series: Season 8 Will Be Its Last | TVLine, tvline.com [dostęp 2020-07-08]  (ang.).
 2. Łukasz Muszyński: Będzie szósty sezon „Dextera” (pol.). Filmweb, 2010-12-03. [dostęp 2010-12-03].
 3. SHOWTIME: Zapowiedź 6 sezonu „Dextera” (ang.). YouTube, 2011-06-16. [dostęp 2011-06-16].
 4. Premiera siódmego sezonu Dextera (pol.). ew.com, 2012-05-16. [dostęp 2012-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-16)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dexter (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy