Diana Blumenfeld


Diana Blumenfeld w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Diana Blumenfeld (ur. 1 kwietnia 1903 w Warszawie, zm. 3 września 1961 w Nowym Jorku) – polska aktorka i piosenkarka żydowskiego pochodzenia, znana głównie z ról w przedwojennych żydowskich filmach i sztukach teatralnych w języku jidysz.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Po ukończeniu szkoły średniej oraz kursów pedagogicznych w Warszawie pracowała przez pewien czas jako nauczycielka. W 1924 ukończyła studia dramatyczne w Konserwatorium Warszawskim oraz na kursach Jadwigi Hryniewieckiej. Występowała wyłącznie w teatrach żydowskich, także w trupie objazdowej Jonasa Turkowa.

Podczas II wojny światowej została przesiedlona do getta warszawskiego, gdzie kontynuowała swoją karierę oraz pracowała jako urzędniczka. Grała i śpiewała w Teatrze Eldorado, Femina i Nowym Teatrze Kameralnym oraz na scenie kabaretu Sztuka. Podczas likwidacji getta została wywieziona do obozu zagłady w Majdanku, gdzie doczekała wyzwolenia. W 1946 wraz z mężem Jonasem Turkowem wyemigrowała do Ameryki Południowej, a rok później do Nowego Jorku, gdzie mieszkała do końca życia.

Filmografia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Diana Blumenfeld" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy