Diecezja Xiwanzi


Na mapach: 40°57′N 115°12′E/40,950000 115,200000

Diecezja Xiwanzi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Diecezja Xiwanzi, diecezja Chongli (łac. Dioecesis Zinimensis, chin. 天主教西湾子教区) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Xiwanzi w powiecie Chongli, w prefekturze miejskiej Zhangjiakou, w prowincji Hebei, w Chińskiej Republice Ludowej. Diecezja jest sufraganią archidiecezji Suiyuan.

Diecezja obejmuje również część regionu autonomicznego Mongolia Wewnętrzna.

Spis treści

Historia | edytuj kod

28 sierpnia 1840 papież Grzegorz XVI brewe Cum per similes erygował wikariat apostolski Mongolii. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Liaotung (obecnie archidiecezja Shenyang).

21 grudnia 1883 nastąpił podział wikariatu na: wikariat apostolski Centralnej Mongolii ze stolicą w Xiwanzi, wikariat apostolski Południowo-Zachodniej Mongolii (obecnie archidiecezja Suiyuan) oraz wikariat apostolski Wschodniej Mongolii (obecnie diecezja Jinzhou).

14 marca 1922, po oderwaniu się części Mongolii od Chin, z wikariatu apostolskiego Centralnej Mongolii wydzielono misję sui iuris Mongolii Zewnętrznej (obecnie prefektura apostolska Ułan Bator). W tym dniu omawiana jednostka zmieniła nazwę na wikariat apostolski Chaha’er a 3 grudnia 1924 na wikariat apostolski Xiwanzi.

8 lutego 1929 odłączono wikariat apostolski Jining (obecnie diecezja Jining).

W wyniku reorganizacji chińskich struktur kościelnych dokonanej przez papieża Piusa XII 11 kwietnia 1946 wikariat apostolski Xiwanzi podniesiono do godności diecezji.

Z 1950 pochodzą ostatnie pełne, oficjalne kościelne statystyki. Diecezja Xiwanzi liczyła wtedy:

  • 40 725 wiernych (5,8% społeczeństwa)
  • 72 księży (33 diecezjalnych i 39 zakonnych)
  • 83 sióstr zakonnych.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 diecezja, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać.

W 1958 Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich powołało swojego antybiskupa Xiwanzi, mimo iż legalny, mianowany przez papieża biskup Xiwanzi Melchior Zhang Kexing wciąż żył. W 1980 PSKCh połączyło mające stolice w prefekturze miejskiej Zhangjiakou diecezje Xiwanzi i Xuanhua tworząc diecezje Zhangjiakou. Zostało to dokonane bez mandatu Stolicy Apostolskiej, więc z kościelnego punktu widzenia działania te były nielegalne. Wierny papieżowi Kościół podziemny zachował w swojej strukturze oba biskupstwa[2].

Bp Melchior Zhang Kexing w 1984 potajemnie wyświęcił swego następcę, którym został Andrew Hao Jinli - katolicki ksiądz więziony za wiarę w latach 1958 - 1981. Bp Hao Jinli przejął diecezję po śmierci bp Zhang Kexinga w 1988. Podobnie jak poprzednik miał uznanie Stolicy Świętej, lecz jego sakry nie uznawał komunistyczny rząd. Z powodu przynależności do wiernego papieżowi Kościoła podziemnego był inwigilowany przez reżimowe służby, które m.in. założyły na jego domu monitoring w celu kontrolowania ograniczonych odwiedzin. Miesiąc przed śmiercią policja nie pozwoliła wysłać schorowanego, 94-letniego biskupa do szpitala[2].

W 2002 bp Hao Jinli wyświęcił biskupa pomocniczego, również wieloletniego więźnia za wiarę Leo Yao Lianga. Już jako biskup Yao Liang był aresztowany w 2005 i 2006 m.in. za wyświęcenie 20 księży. Wraz z nim osadzono księży i świeckich, którzy protestowali przeciw zatrzymaniu biskupa (2 księży i 20 świeckich przebywało w więzieniu jeszcze w 2009). Lata 2006 - 2009 bp Yao Liang spędził w więzieniu. Kilka miesięcy po wyjściu na wolność 85-letni duchowny zmarł[1][3].

Ordynariusze | edytuj kod

Wikariusze apostolscy | edytuj kod

Biskupi | edytuj kod

Antybiskupi | edytuj kod

Ordynariusze mianowani przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich nieposiadający mandatu papieskiego:

Uwagi | edytuj kod

  1. a b c d Francuz
  2. a b c d e Belg
  3. a b Holender

Przypisy | edytuj kod

  1. a b wiara.pl Chiny: Zwolnienie aresztowanego biskupa
  2. a b UcaNews
  3. The New York Times Bishop Yao Liang, 87, Imprisoned in China for Loyalty to the Vatican, Dies
  4. Chongli-Xiwanzi (ang.). Catholic Hierarchy in China since 1307. [dostęp 2019-11-07].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Diecezja Xiwanzi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy