Diecezja hildesheimska


Diecezja Hildesheim w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Diecezja hildesheimska) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Obecne granice diecezji Hildesheim

Diecezja Hildesheim (łac. Dioecesis Hildesiensis) – katolicka diecezja niemiecka położona w północnej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem środkową cześć landu Dolna Saksonia. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze Wniebowzięcia NMP w Hildesheim.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Diecezja Hildesheim została założona w 800 przez cesarza Ludwika I Pobożnego jako sufragania metropolii Moguncji. W 1215 biskupstwo uzyskało pełną niezależność polityczną na terytorium Rzeszy Niemieckiej poprzez utworzenie suwerennego księstwa biskupiego ze stolicą w Hildesheim.

Podczas reformacji większość mieszkańców Dolnej Saksonii przeszła na luteranizm, co spowodowało likwidację sąsiednich biskupstw. W 1803 diecezja została sekularyzowana.

W 1824 po zawarciu konkordatu między Stolica Apostolską a Królestwem Hanoweru papież Pius VII ustalił na nowo granice diecezji bullą Impensa Romanorum Pontificum. Weszła ona w skład metropolii Kolonii.

24 października 1994 diecezja Hildesheim została podporządkowana przez papieża Jana Pawła II nowo utworzonej metropolii Hamburga.

Biskupi | edytuj kod

 Osobny artykuł: Biskupi Hildesheim.

Podział administracyjny | edytuj kod

Diecezja Hildesheim składa się z 17 dekanatów.

Przypisy | edytuj kod

  1. Das Bistum Hildesheim in Zahlen (niem.). bistum-hildesheim.de. [dostęp 30.07.2018].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (diecezja Kościoła katolickiego):
Na podstawie artykułu: "Diecezja hildesheimska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy