Diecezja hradecka


Na mapach: 50,20870°N 15,83065°E/50,208700 15,830650

Diecezja hradecka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Herb diecezji hradeckiej Katedra Świętego Ducha w Hradcu Králové

Diecezja hradecka (łac.: Dioecesis Riginae Gradecensis, cz.: Diecéze královéhradecká) – katolicka diecezja czeska położona w północnej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem terytorium krajów: hradecki, pardubicki i części środkowoczeskiego oraz Wysoczyny. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze Świętego Ducha w Hradcu Králové.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wschodnie Czechy znalazły się pod wpływem chrześcijaństwa już we wczesnym średniowieczu. Od X w. wchodziły one w skład diecezji praskiej. Z czasem Hradec Králové został siedzibą jednego z archidiakonatów. W XIV w. wschodnie Czechy weszły w skład nowo utworzonej diecezji litomyślskiej, która jednak przestała faktycznie istnieć po zakończeniu wojen husyckich.

Utworzenie nowej diecezji w tym rejonie Czech było jednym z głównych wysiłków austriackiej rodziny królewskiej, która zamierzała dokonać ponownej rekatolicyzacji Czech po wojnie trzydziestoletniej. Fundacja nowego biskupstwa znacznie się opóźniła w wyniku braku jego odpowiedniego uposażenia. Ostatecznie fundusze na ten cel przekazała hrabina Eusebia Anna von Harrach oraz cesarz Leopold I Habsburg, przekazując na ten cel dochody z wydobywania soli.

10 listopada 1664 r. papież Aleksander VII erygował diecezję hradecką na mocy bulli universas Super, podnosząc kościół Św. Ducha do rangi katedry. Diecezja składała się początkowo ze 129 parafii, które wydzielono z archidiecezji praskiej. W 1783 r. cesarz Józef I Habsburg rozszerzył granicę diecezji o południowe powiaty, zwiększając liczbę parafii do 141.

Po zakończeniu II wojnie światowej księża i biskupi byli prześladowani przez władze komunistyczne w Czechosłowacji, które trwały faktycznie do jego upadku w 1990 r. W 2002 r. Hradec Králové odwiedził podczas swojej pielgrzymki do Czech papież Jan Paweł II.

Biskupi | edytuj kod

 Osobny artykuł: Biskupi hradeccy.

Podział administracyjny | edytuj kod

W skład diecezji hradec wchodzi obecnie 350 parafii, zgrupowanych w 14 dekanatach: Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Humpolec, Chrudim, Jičín, Jilemnice, Kutnohorsko-poděbradský, Litomyšl, Náchod, Pardubice, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Ústí nad Orlicí i Žamberk.

Główne świątynie | edytuj kod

Patroni | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Stan na 2009 r.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (diecezja Kościoła katolickiego):
Na podstawie artykułu: "Diecezja hradecka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy