Diecezja ostrawsko-opawska


Na mapach: 49°50′N 18°17′E/49,833333 18,283333

Diecezja ostrawsko-opawska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Diecezja ostrawsko-opawskadiecezja Kościoła łacińskiego w Czechach, należąca do metropolii morawskiej.

Część współczesnego terytorium diecezji należała wcześniej do diecezji ołomunieckiej (od 1777 archidiecezji), a część do diecezji wrocławskiej. Po wojnach śląskich dla części diecezji wrocławskiej pozostałej przy Habsburgach utworzono Wikariat generalny, z kolei po stronie pruskiej utworzono dla tamtejszy parafii ołomuniecki dystrykt kietrzański, który objął również późniejszy tzw. kraik hulczyński i część dzisiejszego dekanatu hulczyńskiego. Już wtedy rozpoczęto starania o utworzenie nowego biskupstwa w Opawie, jednak bez powodzenia. Po I wojnie światowej i powstaniu Czechosłowacji starano się podporządkować tę część diecezji wrocławskiej archidiecezji ołomunieckiej co stało się ostatecznie w 1978. Diecezja ostrawsko-opawska powstała 30 maja 1996 roku w wyniku wyłączenia części terytorium z archidiecezji ołomunieckiej.

Najważniejszymi świątyniami diecezji są Katedra Boskiego Zbawiciela w Ostrawie oraz Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opawie.

Podzielona jest obecnie na 11 dekanatów: Bílovec, Bruntál, Frydek, Hlučín, Jeseník, Karwina, Karniów, Místek, Nowy Jiczyn, Opawa, Ostrawa.

Bibliografia | edytuj kod

  • Diecezja w bazie catholic-hierarchy.org (ang.)
Na podstawie artykułu: "Diecezja ostrawsko-opawska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy