Diecezja spiska


Diecezja spiska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Herb diecezji Diecezja spiska (zaznaczona na ciemno zielono)

Diecezja spiska (łac. Dioecesis Scepusiensis, słow. Spišská diecéza) słowacka rzymskokatolicka diecezja położona w północnej części kraju. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze św. Marcina w Spiskim Podgrodziu.

Spis treści

Historia | edytuj kod

13 marca 1776 papież Pius VI dokonał reorganizacji struktury kościelnej na obszarze tzw. Górnych Węgier na podstawie bulli Romanus pontifex, ustanawiając trzy nowe diecezje: spiską, bańskobystrzycką i rożnawską, na obszarach wydzielonych z archidiecezji ostrzyhomskiej. Ich utworzenie było inicjatywą cesarzowej Austrii Marii Teresy, która uznała, że po przyłączeniu do cesarstwa ziem z I rozbioru Polski arcybiskupstwo ostrzyhomskie zajmuje za dużą powierzchnię, aby można było nim sprawnie zarządzać.

Po I wojnie światowej doszło do połączenia się Słowacji z Czechami w jedno wspólne państwo zwane Czechosłowacją, a w 1920 roku Polsce przydzielono część Orawy i Spiszu, gdzie funkcjonowało wówczas 18 parafii diecezji spiskiej:

W 1925 na mocy bulli papieża Piusa XI Vixdum Poloniae unitas podporządkowano je archidiecezji krakowskiej. Diecezja spiska pozostała sufraganią archidiecezji jagierskiej. Sytuacja ta miała miejsc do 1977 roku, kiedy to dokonano normalizacji stosunków państwo-Kościół. Papież Paweł VI przyłączył biskupstwo spiskie do nowo utworzonej metropolii słowackiej z siedzibą arcybiskupa metropolity w Trnawie. Ostatnia zmiana miała miejsce podczas pontyfikatu papieża Jana Pawła II, który dokonał zmiany granic diecezji oraz ustanowił ją sufraganią archidiecezji koszyckiej.

Biskupi | edytuj kod

 Osobny artykuł: Biskupi spiscy.

Dekanaty | edytuj kod

Współcześnie diecezja dzieli się na 14 następujących dekanatów:

Statystyki | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (diecezja Kościoła katolickiego):
Na podstawie artykułu: "Diecezja spiska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy