Dimapteron


Dimapteron w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dimapteron – wymarły rodzaj owadów z rzędu skorków i podrzędu Archidermaptera, obejmujący tylko jeden znany gatunek: Dimapteron corami.

Rodzaj i gatunek opisane zostały w 2017 roku przez Richarda S. Kelly’ego, Andrew J. Rossa i Edmunda A. Jarzembowskiego na podstawie dwóch skamieniałości znalezionych w formacji Durlston w angielskim hrabstwie Dorset i pochodzących z berriasu w kredzie. Epitet gatunkowy nadano na cześć Roba Corama, znalazcy paratypu, a nazwę rodzajową na cześć Dimy Szczerbakowa, który poinformował Rossa o tym, że skamieniałość należy do skorka[1].

Skorek znany tylko z pokryw (tegmin), u holotypu o długości 8,3 mm i szerokości 4 mm. Kształt ich był wydłużony z wykrojeniem na przednim brzegu. Na przedzie, w okolicy nasady miały jasną plamkę. Powierzchnię miały punktowaną. Ich użyłkowanie charakteryzowało się: zakrzywioną żyłką kostalną łączącą się na wysokości wykrojenia z żyłką radialną i dalej biegnącą prosto, nierozwidloną i do szczytu skrzydła prostą żyłką medialną, nierozwidloną i prostą żyłką kubitalną zanikającą tuż przed wierzchołkiem skrzydła oraz nierozwidlonymi, prostymi żyłkami analnymi pierwszą i drugą, biegnącymi równolegle do siebie i do tylnego brzegu skrzydła, dochodzącymi do jego wierzchołka[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Richard S. Kelly, Andrew J. Ross, Edmund A. Jarzembowski. Earwigs (Dermaptera) from the Mesozoic of England and Australia, described from isolated tegmina, including the first species to be named from the Triassic. „Earth and Environmental Science Transactions of the Royal Society of Edinburgh”. 107, s. 129–143, 2017. 
Na podstawie artykułu: "Dimapteron" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy