Dimityr Dimitrow


Dimityr Dimitrow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dimityr Dimitrow (ur. 9 czerwca 1959 w Burgasie) – bułgarski trener piłkarski.

Kariera szkoleniowa | edytuj kod

Pracę szkoleniową rozpoczynał na początku lat 90. w Welbażdzie Kjustendił. W 1993 został trenerem Neftochimiku Burgas, z którym w tym samym sezonie wywalczył awans do ekstraklasy. Wynik ten powtórzył trzy lata później w Liteksie Łowecz. Ponadto z zespołem z Łowecza – beniaminkiem ekstraklasy – w rozgrywkach 1997–1998 zdobył mistrzostwo kraju. Te osiągnięcia oraz medialność Dimitrowa zapewniły mu popularność wśród wielu dziennikarzy i kibiców, którzy od tej pory zaczęli go nazywać Bohaterem (bułg. Херо).

Wkrótce został selekcjonerem reprezentacji Bułgarii. Po szybkim rozstaniu z kadrą, z którą nie udało mu się awansować do Euro 2000, przyjął propozycję z Liteksu, a niedługo później z Lewskiego Sofia. Klub ze stolicy Bułgarii poprowadził do zwycięstw w rozgrywkach o mistrzostwo i w Pucharze kraju. Później, z mniejszym powodzeniem, pracował w Łokomotiwie Płowdiw, ponownie w Neftochimiku (Nafteks Burgas) oraz saudyjskim Al-Nassr Rijad.

Od czerwca 2005 do grudnia 2008 był trenerem Czernomorca 919 Burgas, z którym w ciągu dwu sezonów awansował z trzeciej do pierwszej ligi. Gdy odchodził, klub był na czwartym miejscu w tabeli ekstraklasy.

Z pracy w Czernomorcu zrezygnował, gdyż otrzymał korzystniejszą finansowo ofertę z rosyjskiego Amkaru Perm. W klubie tym występowało trzech rodaków Dimitrowa: Zahari Sirakow, Georgi Peew i Martin Kuszew. Czwarty zaś – Dimityr Tełkijski – został przez niego sprowadzony z Hapoelu Tel Awiw. Na początku września 2009 szkoleniowiec otrzymał wymówienie. Przyczyną dymisji były słabe wyniki w lidze (15. miejsce w tabeli) i odpadnięcie z rozgrywek Ligi Europy.

W grudniu 2009 został zatrudniony w saudyjskim klubie Al-Qadisiya[1]. Jednak w rozgrywkach 2010–2011 nie zdołał uratować go przed spadkiem z ekstraklasy; Al-Qadisiya zajęła trzynaste miejsce i o jeden punkt przegrała walkę o utrzymanie się w lidze. Po tym sezonie Dimitrow złożył dymisję, tym chętniej, że od razu pojawiła się propozycja powrotu do Czernomorca Burgas, gdzie z powodu niezadowalających wyników na koniec sezonu 2010–2011 zwolniony został Georgi Wasilew.

Sukcesy | edytuj kod

Kariera szkoleniowa

Przypisy | edytuj kod

  1. WorldCoachs: Dimitrov became a new coach of Al-Qadisiya
Trenerzy klubów bułgarskiej ekstraklasy piłkarskiej w sezonie 2011–2012 Kariera szkoleniowa Trenerzy Irtyszu Pawłodar
  1. a b c tymczasowo
Trenerzy Łudogorca Razgrad
  1. a b c tymczasowo
Trenerzy Liteksu Łowecz
  1. a b tymczasowo
Trenerzy Lewskiego Sofia Trenerzy Łokomotiwu Płowdiw Trenerzy PSFK Czernomorec Burgas Selekcjonerzy reprezentacji Bułgarii

Na podstawie artykułu: "Dimityr Dimitrow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy