Dinant


Na mapach: 50°15′N 4°54′E/50,250000 4,900000

Dinant w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dinant – miasto w południowej Belgii, w prowincji Namur, nad rzeką Mozą, w pobliżu jej przełomu przez Ardeny, przy granicy z Francją.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Od początków do XI wieku | edytuj kod

Teren obecnego Dinant był zamieszkany już w neolicie i czasach rzymskich. Pierwsza wzmianka o Dinant pochodzi z VII wieku. W tym czasie święty Perpete, biskup Tongeren i Maastricht, wybrał Dinant na swoją rezydencję i ufundował kościół świętego Wincenta. W roku 870 Karol II Łysy zdecydował, iż część Dinant będzie administrowana przez hrabiego Namur, a pozostała część – przez biskupa Tongeren, a potem Liège. W XI wieku, cesarz Henryk IV dał niektóre prawa do Dinant księciu-biskupowi Liège. Od tego czasu miasto jest jedną z 23 głównych miast diecezji Liège. Pierwszy kamienny most na rzece Mozie i większe naprawy wybudowanego wcześniej zamku to dzieło XI-wieczne. Aż do końca XVIII wieku Dinant podlegało suwerenowi Liège, od czasu do czasu powstając przeciw niemu.

Późne średniowiecze | edytuj kod

Z powodu strategicznego położenia na rzece Mozie, Dinant było narażone na ciągłe bitwy i grabieże. W 1466 roku, Filip III Dobry, książę Burgundii, wuj Ludwika Burbona, który został księciem-biskupem Liège i syn Filipa, Karol Zuchwały, ukarali miasto, topiąc 800 spośród jego mieszkańców w Mozie i podpalając je.

W owym okresie Dinant i rywalizujące z nim Bouvignes specjalizowały się w obróbce metalu, produkcji świeczników, paten i innych religijnych przedmiotów. Henri Pirenne napisał w 1883 roku pracę doktorancką na temat średniowiecznego Dinant.

Okres do Pierwszej Wojny Światowej | edytuj kod

W XVI i XVII wieku z powodu wojen pomiędzy Francją i Hiszpanią, Dinant ucierpiało z powodu zniszczeń, głodu i epidemii, choć pozostawało neutralne. W 1675 roku francuska armia pod wodzą marszałka François de Créquy okupowała miasto. Pod koniec XVIII wieku Dinant na krótko dostało się pod panowanie austriackie. Cała diecezja została w 1795 roku scedowana na Francję.

Miasto zostało zniszczone ponownie w 1914 roku. W tym roku 674 mieszkańców zostało zamordowanych przez niemiecką armię.

Zwiedzanie | edytuj kod

  • Rozpoznawalnym punktem miasta jest Kolegiata Najświętszej Marii Panny, przebudowana w stylu gotyckim na starych fundamentach po tym, jak w 1227 roku spadające z pobliskich klifów kamienie częściowo zniszczyły poprzedni romański kościół.
  • Powyżej kościoła wznosi się pionowa skała z ufortyfikowaną Cytadelą, która została wybudowana w XI wieku, by kontrolować dolinę Mozy. Biskup Liège przebudował i powiększył cytadelę w 1530 roku; została ona zniszczona w 1703 przez Francuzów. Istniejąca do dziś budowla powstała po przebudowie w 1821 roku, gdy Dinant należało do Królestwa Zjednoczonych Niderlandów.

Sławni mieszkańcy | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Stan na 1 stycznia 2017 roku, Direction générale Institutions et Population: Chiffres de la population par province et par commune, à la date du premier janvier 2017 (fr.). [dostęp 2017-01-01].
Kontrola autorytatywna (miasto w Belgii):
Na podstawie artykułu: "Dinant" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy