Dior (dom mody)


Christian Dior (dom mody) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Dior (dom mody)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Butik Dior w Tokio

Christian Dior SA znany również jako Dior – francuski dom mody, założony przez Christiana Diora w 1946 roku we Francji. Przedsiębiorstwo posiada ponad 160 butików na całym świecie. Dior oprócz ubrań posiada również linie kosmetyków. Główna siedziba firmy mieści się w Paryżu[1]. Marka kojarzona jest głównie z produktami damskimi jednak firma oferuje także kolekcje ubrań i kosmetyków dla mężczyzn w ramach oddziału Dior Homme oraz ubrania dla dzieci markowane linią Baby Dior.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwszy dom mody Diora został założony w 1946 roku przy 30 Avenue Montaigne w Paryżu[1]. Jednak obecna firma uważa 1947 jako rok otwarcia. Dior był wspierany finansowo przez znamienitego biznesmena Marcela Boussaca. Dom mody Diora stał się integralną częścią jego przedsiębiorstwa tekstylnego. Jego kapitał to 6 milionów FFR oraz siła 80 pracowników[potrzebny przypis]. Firma była popisem próżności Boussaca. Spółka głównie zależna od Boussac Saint-Freres S.A. Niemniej jednak Christian Dior miał prawa do niezwykle wielkiej części w jego wytwórni (legalne przywództwo, niekontrolowane udziały w firmie i jedną trzecią zysku), pomimo opinii o Boussacu jako bardzo zaborczym człowieku. Głównie dzięki swojej niespotykanej kreatywności Dior zapewnił sobie całkiem przyzwoite zarobki.

Dyrektorzy kreatywni | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Historia domu mody Dior, Joy.pl [dostęp 2016-02-18] .
  2. a b c d e f g Dior- historia współczesnej klasyki, Świat Modnych [dostęp 2016-02-18]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "Dior (dom mody)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy