Discoverer 8


Discoverer 8 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Discoverer 8 (również: CORONA 9005) – amerykański satelita technologiczny. Stanowił część tajnego programu CORONA.

Start rakiety Thor Agena A z satelitą Discoverer 8, typu Corona KH-1, 20 listopada 1959.

Przebieg misji | edytuj kod

Udało się umieścić statek na orbicie, jednak w czasie powrotu kapsuły powrotnej SRV 107 nie otworzył się spadochron hamujący. Kapsuła uderzyła z pełną prędkością w powierzchnię i zatonęła w Pacyfiku.

Po tym locie Richard Bissell zawiesił dalsze starty. Usunięto problem z aparatem fotograficznym. Ponieważ film celuloidowy pękał w próżni, Eastman Kodak zastosował film z poliestru, któremu próżnia nie szkodziła. Okazało się także, że satelity oziębiają się na tyle, że baterie przestają działać. Wystarczyło pomalować satelitę na czarno, aby absorbowały więcej światła słonecznego i nie stygł tak szybko. Aby mieć pewność, że nie przeoczono niczego, Bissell wyposażył kolejnego satelitę w dodatkowe urządzenia kontrolne[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Praca zbiorowa. Nowości ze świata. „Astronautyka”. 1-2 (6-7), s. 31, czerwiec 1960. Polskie Towarzystwo Astronautyczne (pol.). 
  2. T.A. Heppenheimer: Podbój Kosmosu. Tajne epizody amerykańskich i radzieckich programów kosmicznych. Warszawa: Wydawnictwo Amber Sp. z o.o., 1999, s. 174. ISBN 83-7169-852-6.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Discoverer 8" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy