Djurgården


Na mapach: 59°19′30″N 18°07′00″E/59,325000 18,116667

Djurgården w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Muzeum Nordyckie na wyspie Djurgården Domek na wyspie Djurgården

Djurgården – wyspa w Sztokholmie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Djurgården to dawne królewskie tereny łowieckie. Większość obszaru Djurgården stanowią tereny zielone, popularne miejsce spacerów i wycieczek. Zabudowań na wyspie jest niewiele, a stałych mieszkań zaledwie 800.

Od 1580 Djurgården stanowił zwierzyniec królewski, gdzie król Jan III Waza trzymał renifery, jelenie i łosie. Sto lat później Karol XI odgrodził teren i uczynił go miejscem polowań. W XVIII wieku zamknięty obszar stał się chętnie odwiedzanym terenem, a w czasach trubadura Carla Bellmana pojawiły się liczne gospody.

Turystyka | edytuj kod

Położone są tu licznie odwiedzane atrakcje m.in. skansen z popularnym ZOO z ekspozycją zwierząt Szwecji, Muzeum Vasa, Muzeum Nordyckie oraz wesołe miasteczko Gröna Lund. Niewielką zabudowę mieszkalną Djurgården, stanowią w większości ekskluzywne rezydencje.

Komunikacja | edytuj kod

Na Djurgården można dojechać autobusem, tramwajem linii nr 7, zabytkowym tramwajem linii nr 7N (od kwietnia do grudnia) i promem z nabrzeża Slussen.

Sport | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (część miasta):
Na podstawie artykułu: "Djurgården" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy