Do prostego człowieka


Do prostego człowieka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Do prostego człowiekawiersz Juliana Tuwima opublikowany w 1929 w dzienniku „Robotnik[1].

Wiersz został opublikowany 27 października 1929 w dzienniku „Robotnik”, wydawanym wówczas w Warszawie[1]. Wiersz spotkał się ze zdecydowaną reakcją prawicowej krytyki, która zarzucała autorowi, że zachęca do niszczenia polskiej broni (Rżnij karabinem w bruk ulicy!) i do dezercji. Autor w odpowiedzi stwierdził m.in.:

Za opublikowanie wiersza Komisariat Rządu m.st. Warszawy pociągnął redaktora naczelnego czasopisma "Robotnik" do odpowiedzialności karnej[3].

Nawiązania | edytuj kod

Wiersz został spopularyzowany przez zespół Akurat. Piosenka do tekstu wiersza znalazła się na albumie Prowincja (2003), jako dwunasty utwór i jeden z dwóch singli. Wcześniej punkrockowy zespół Liberum Veto nagrał utwór do wiersza, zamieszczony następnie na kasecie Wolny. Nie pozwalam. Wiersz ten wykorzystany jest również przez zespół anarchopunkowy Włochaty w piosence Spacer w deszczu bomb.

Kompozytor Roman Czura wykorzystał wiersz w utworze Do prostego człowieka na sopran i orkiestrę. Na XV Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne jury pod przewodnictwem Krzysztofa Pendereckiego postanowiło przyznać utworowi II nagrodę ex aequo (I nagrody nie przyznano)[4][5].

Wiele internetowych wersji błędnie powiela zapis "Króle z pannami brzuchatemi;", zamiast "Króle z panami brzuchatemi;" (pannami zamiast panami). Błąd ten jest też powielony w wielu tłumaczeniach.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Do prostego człowieka, Robotnik, 27 października 1929, s. 2 [dostęp 2018-09-24] .
  2. List Juliana Tuwima, Robotnik, 3 listopada 1929, s. 2 [dostęp 2018-09-24] .
  3. Z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Monitor Polski, 1926, nr 251, s. 2.[1]
  4. Wyniki XV Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego, pwm.com.pl [dostęp 2018-09-24]  (pol.).
  5. The results of the 15th Tadeusz Ochlewski Composers’ Competition, polmic.pl [dostęp 2018-09-24]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Do prostego człowieka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy